| DeNiZqSz a întrebat:

Am un atv de 125cc și vreau sa îl înmatriculez, pe acte scrie ca are 49cc pentru a putea fi inmatriculat în categoria A1 care se poate obține de la 16 ani.Cat mă costa sa obțin acest permis? Și ce trebuie sa conduc pentru a-l obține?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic nu ar fi trebuit falsificate actele ca si ala de 125 cc intra la A1, insa eu cred totusi ca ATV indiferent ca e de 125 sau 50 cc intra la cat B1.

Cu toate astea tu te joci cu focul nu gluma. Umbli cu un vehicul cu acte false si care e foarte posibil sa nu se incadreze la categoria de permis din care crezi tu ca face parte si astea adunat cam duc la un dosar penal

| Laura a răspuns:

Eşti confuz rău de tot. La 16 ani poţi lua Am, A1 şi B1. Am = mopede (adică mai mici de 50 cc), A1 = motociclete cu maxim 125 cc, iar B1 este ce îţi trebuie dacă vrei să conduci legal ce ai tu. Deci nu văd rostul pentru care are 49 în acte.

| DeNiZqSz explică (pentru suntserios):

In acte scrie absolut tot ce are atv decât ca pe motor scrie 124cc și în acte 49cc...Deci eu vreau sa iau AM, cum îl pot obține și cât mă costa?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru DeNiZqSz):

Deci vrei sa folosesti un fals atat de prost facut incat pe motor scrie 124 si in acte 49?

totusi realizezi ca asta e o infractiune nu?
la fel cum este o infractiune si sa il conduci cu categori AM

| DeNiZqSz explică (pentru suntserios):

Okey sa uitam poveste cu falsificatulma voi duce la ei și voi cere explicații despre acte ...Eu totuși vreau sa știu prețul și ce școală trebuie sa fac...