| DeNiZqSz a întrebat:

Am un atv de 125cc și vreau sa îl înmatriculez, pe acte scrie ca are 49cc pentru a putea fi inmatriculat în categoria A1 care se poate obține de la 16 ani.Cat mă costa sa obțin acest permis? Și ce trebuie sa conduc pentru a-l obține?

5 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Eşti confuz rău de tot. La 16 ani poţi lua Am, A1 şi B1. Am = mopede (adică mai mici de 50 cc), A1 = motociclete cu maxim 125 cc, iar B1 este ce îţi trebuie dacă vrei să conduci legal ce ai tu. Deci nu văd rostul pentru care are 49 în acte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic nu ar fi trebuit falsificate actele ca si ala de 125 cc intra la A1, insa eu cred totusi ca ATV indiferent ca e de 125 sau 50 cc intra la cat B1.

Cu toate astea tu te joci cu focul nu gluma. Umbli cu un vehicul cu acte false si care e foarte posibil sa nu se incadreze la categoria de permis din care crezi tu ca face parte si astea adunat cam duc la un dosar penal

| DeNiZqSz explică (pentru suntserios):

In acte scrie absolut tot ce are atv decât ca pe motor scrie 124cc și în acte 49cc...Deci eu vreau sa iau AM, cum îl pot obține și cât mă costa?

| suntserios a răspuns (pentru DeNiZqSz):

Deci vrei sa folosesti un fals atat de prost facut incat pe motor scrie 124 si in acte 49?

totusi realizezi ca asta e o infractiune nu?
la fel cum este o infractiune si sa il conduci cu categori AM

| DeNiZqSz explică (pentru suntserios):

Okey sa uitam poveste cu falsificatulma voi duce la ei și voi cere explicații despre acte ...Eu totuși vreau sa știu prețul și ce școală trebuie sa fac...