| Renato_Turcu_1989 a întrebat:

am un Cielo mai vechi prin curte e ținut de un an iar ideea e dacă aș putea monta arcurile spate pe un astra g cele de pe cielo sunt bune dar nu știu daca se potrivesc în principiu multe piese se potrivesc dar nu știu nimic despre arcuri

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu sa-ti zic exact, GM nu e ca VAG, sa puna fix aceeasi piesa de la Audi pana la Seat si Skoda.
La Astra G sunt foarte multe tipuri de arcuri, de hatch, de coupe, coupe bertone, sedan sau break. Toate difera intre ele, cel putin pe spate.
Insa totul tine de dimensiuni. Uita-te asa, la ochi, daca arata la fel arcurile, apoi poti incerca sa-l montezi. Vezi cum calca pe suporti. Daca intra perfect, fii atent la tinuta de drum, daca sunt la fel de moi e ok, dar daca sunt foarte dure, e posibil sa strice mai repede amortizoarele.