| nicusor222 a întrebat:

Sunt la primul diesel anul ăsta, fiind mulțumit de benzinare...
Ca tot a venit frigul, ce motorina trebuie sa bag și de la ce stație?
Eu pana acum am băgat Petrom standard și și nu stiu dacă sa schimb stația ținând cont ca am mașină pretențioasă din 2012 cu dpf și toate nebuniile astea. Motor 1.6. Dau funda la răspuns frumos. Msk

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Lukoil petrom si omv merita. Fugi de BP sau ala care vinde motorina la bidon. Vezi are e aia scumpa si baga acolo pentru ca e mai curata si prelungeste viata motorului. Antigelu sa fie capabil de a suporta -25° in rest nu trebuie altceva

| nicusor222 explică (pentru mgtow):

Exista BP în România?

| mgtow a răspuns (pentru nicusor222):

Mi se pare ca am vazut odata bp

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Alimentezi si tu de la mai multe si vezi la care se simte masina mai ok la condus.

daca ai fost nemultumit de benzinare chiar nu vad cum ar putea un diesel sa te satisfaca.
Prin zgomotul mai mare?
Prin faptul ca se incalzeste mai greu?
Prin faptul ca polueaza mai tare?
Sau poate ca e mai grea intretinerea mai ales iarna?

| nicusor222 explică (pentru suntserios):

Am zis sa încerc și un diesel ca prea lăudate sunt de unii... mai ales consumul. Și la consum pot spune ca merita. Am 3, 5 consum.

| Qweerrrtttyyy a răspuns:

Eu bag petrom standard, fara aditivi. Sa te uiti pe usa de la gura de alimentare, si acolo scrie ce motorina trebuie băgată.

| nicusor222 explică (pentru Qweerrrtttyyy):

Nu scrie nimic. E un tichet cum sa bagi pompa...

| Qweerrrtttyyy a răspuns (pentru nicusor222):

Poti face o poza? O pui pe imgur si lasi un link aici

| nicusor222 explică (pentru Qweerrrtttyyy):

Nu am făcut și nu știu.
E un tichet care spune 1 sa ridici de pompa în sus.
2 sa o bagi pana la primul guler
3 când o scoți sa ridici în sus... aia e la mine. Nu are legătură cu motorina.