| EdwardAndrey a întrebat:

Am un Ford Focus din 2003 model GHIA.dar cu radiocasetofon.
Foarte probabil nu e originalul.
Modelul casetofonului este RDS 5000 E-O-N.
Bun. Intrebarea este... pot? si daca pot atunci cum se monteaza o statie audio impreuna cu acest model de radiocasetofon.

va rog sa fiti expliciti daca stiti. daca nu stiti nu va bagati ca nu vreau sa iau foc pe drumuri.

MULTUMESC!
Ofer

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea pot afla, nu ma apuc sa-i desfac omului masina...
Eu cautasem pe net inainte sa monteze statia, si aveam un manual descarcat, unde arata detaliat mufele de la mp3-ul lui. Din pacate, am sters fisierele cu cateva zile inainte sa pui tu intrebarea... Si nu le mai gasesc.
Am gasit in schimb alte imagini, vezi ce mufa ai tu in spate:
http://www.tehnomagazin.com/......nector.htm

Daca ai mufele astea, te conectezi de pe cea din dreapta, pe pinii L- si L+ pentru stanga, si R-, R+ pentru dreapta. Pui cablu ecranat pentru semnal audio, cu papuci in partea asta, sa se potriveasca pe pini, si in celalalt capat, la statie, RCA-uri.

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu sunt sigur, dar cred ca un prieten de al meu are exact acelasi 'casetofon' (radioCD cu mp3) pe Focusul lui, acelasi an. Are statie si subwoofer. Nu mai retin daca avea RCA-uri in spate, sau semnalul l-a luat de pe 3 pini din spatele playerului. Parca a 2-a varianta.
Deci... Se poate, si nu iei foc in nici un caz, daca se ocupa de montaj un cunoscator.
Stiu ca el a dus masina la o firma smechera de tuning auto, pentru montaj, si a platit 70 de lei.
La un particular (cum sunt eu), e cam 30 de lei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Am vazut acum, al tau nu e cu CD.
Dupa net, se pare ca se poate, tot pe pinii unei mufe libere din spate.

| EdwardAndrey explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu are importanta. e aceeasi treaba. al lui e 6000RDS EON. al meu e 5000RDS EON.
SPUNEMI TE ROG DACA POTI AFLA ..LA CE PINI A LEGAT FIRELE CA SA BAGE SEMNAL IN STATIE? LASAMI MESAJ PE FB. " EDUARD B ANDREY "

| EdwardAndrey explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sunama te rog daca poti la nr 0744885885
am gasit exact mufa care o am ..etc. dar am o nedumerire.
apare acolo GND AUDio. ala trebuie conectat la 12v sau pe contact cumva?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru EdwardAndrey):

N-ai treaba cu el, nu e nici de la alimentare, nici de la semnal.
Banuiesc ca e de la comenzile de volan. Daca nu era nici un fir acolo, nu pune nimic.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru EdwardAndrey):

Nu prea pot afla, nu ma apuc sa-i desfac omului masina...
Eu cautasem pe net inainte sa monteze statia, si aveam un manual descarcat, unde arata detaliat mufele de la mp3-ul lui. Din pacate, am sters fisierele cu cateva zile inainte sa pui tu intrebarea... Si nu le mai gasesc.
Am gasit in schimb alte imagini, vezi ce mufa ai tu in spate:
http://www.tehnomagazin.com/......nector.htm

Daca ai mufele astea, te conectezi de pe cea din dreapta, pe pinii L- si L+ pentru stanga, si R-, R+ pentru dreapta. Pui cablu ecranat pentru semnal audio, cu papuci in partea asta, sa se potriveasca pe pini, si in celalalt capat, la statie, RCA-uri.

| BERTY09 a răspuns:

Schimbai cadru