| Luci003 a întrebat:

Am un Ford transit din 2003, motorul de 2.4 90cp.
As vrea a știu dacă pot baga un chip să o duc la mai multi cai că să tragă mai bine. Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se poate face soft, sa mearga cu debit mai mare de motorina, si presiune mai mare de la turbina.
Pentru debit se umbla doar la soft, pentru presiune s-ar putea sa fie necesare noi reglaje la geometrie/wastegate, sau un boost control manual.

| romeo78 a răspuns:

Acest motor a venit din fabrică reglat pe mai multe trepte de putere. Aveți 2 posibilități: fie de la o reprezentanță Ford, vă interesați cât costă piesele necesare pentru trecerea la un alt nivel de putere. Sau pe internet, căutați în Germania, patria modelelor Ford și a celor care se ocupă de tuning, cât ar costa un set pentru mărirea puterii motorului.
Dar, trebuie să vă gândiți și la alte cheltuieli obligatorii. Cutia de viteze, trebuie fie schimbată, fie la un service auto specializat, adaptată noii puteri, inclusiv rapoarte mai scurte, căci degeaba aveți putere, dacă cutia e setată pe economie de combustibil.
Iar, doi, mașina mai trebuie să se oprească. Dacă nu țin frânele, degeaba. Vedeți, cum puteți adopta frâne disc pe ambele punți, iar pe puntea motoare, frâne disc cu găuri, nu pline, ca să favorizeze răcirea discului. Și, jenți mai mari, pentru disc cu diametrul mai mare decât cele de acum.

| romeo78 a răspuns:

Sau, mai ieftin, mergeți direct la dezmembrări și căutați un motor mai puternic al aceluiași model, cu cutia de viteze, frâne și alte consumabile.