| bibi5961 a întrebat:

am un golf 4, uneori imi apare un mesaj pe computerul de bord "STOP. check coolant" si se aprinde intermitent si martorul de apa. ce inseamna asta?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu ai apa in bidonul ala aia e problema. Pune si bagai apa adica antifrezze antigel pina la semnul de la max.Mergi cu masina si naspa pai odata ce iti da mesaj verifica coolantul e clara.Bidonul aala are la fundul lui un senzor deci la tine deja e apa dusa la fund.Deci asta inseamna.Dar bagai antigel nu baga doar apa curata ca parca vad ca vine iarna siti ingheata motorul.Si vara la fel indiferent de anotimp sa nu pui in motor apa curata pentru ca rugineste.Foloseste antigel ca ala iti mentine motorul curat.Bafta si din cind in cind mai uitate la ulei la apa la lichidul de la frine la fluidul de la directie nu doar sa mergi cu masina.Si o masina are nevoie de apa, ulei etc.

| hp8510p a răspuns:

Nu are nicio treaba cu aprinderea.Problema este la sistemul de racire mai exact cu apa din radiator.Schimba apa si vezi dupa aceea...

| bonaventura a răspuns:

Unul din senzorii de aprindere nu functioneaza...gen bujii fise.delcou..un electrician poate sa-ti spuna mai multe