| hipnooze21 a întrebat:

Salut TPU,

Am un Malaguti F12 Phantom, racire aer.I-am facut ceva modificari la transmisie cum ar fi:
I-am schimbat variatorul stock cu unul Malossi MHR OverRange V 2005 care este putin mai mare in fulii. Am cureaua stock, dupa ce am vazut urme pe fulii la variator ca nu urca cureaua pana sus ci doar 3 sferturi mi-am dat seama ca i-ar trebui o curea mai marisoara ...de OverRange.Aceasta curea stock este de 16, 5 ceea ce, dupa cum m-am interesat si m-am documentat de nenumarate ori. sigur este o problema si asta.La transmisie am doar variatorul cu fuliile mai mari decat cel stock, nu si in cazul fuliilor de ambreiaj.

Am vazut pe youtube un filmulet in care demonstreaza cu o curea Malossi Kevlar cod 6112743, ca urca pana sus pe variator fata de cealalta curea de marimea 16, 5. Numai ca avea toata transmisia schimbata, avea tot variator overrange ca al meu cu fulii mai mari si in plus fata de mine, avea si fuliile la ambreiaj mai mari decat stock. Avea transmisie OverRange toata.

Dati-mi o parere care stiti exact ce marime de curea sau codul ei de la Malossi Kevlar deoarece nu sunt sigur daca se potrivesc cele specifice Overrange.Cum am spus : am doar fuliile marite la variator nu si la ambreiaj (la ambreiaj sunt cele de 107 mm cred- stock).
Cred ca ati inteles ce vreau sa zic, ce mi-ar trebui.
O IDEE CEVA?

1 răspuns:
| paulthegame a răspuns:

Ia-o pe aia veche si masoara cu una un pic mai mare, vb cu un mecanic