| Teo026 a întrebat:

Salut, am un scuter Garelli Starter, cu motor copie dupa Yamaha. Am vazut ca viteza maxima e 60-65 km/h. Am desfacut capacul transmisiei si am vazut ca, cureaua urca doar pana la jumatate si in punctul maxim in care urca s-a format o denivelare si pe variator si pe fulie. Am gasit multa pulbere neagra in capacul transmisiei. Variatorul nu are nici o saiba, nici o limitare, dar cureaua urca doar pana la jumatate.
Scuterul are 2800 de km pe care i-a facut cu cureaua originala pe care scrie Mitsuboshi 792x16.6. Am masurat cureaua originala si mi-a iesit marimea 788 si putin sub 15 latime. Eu ce curea trebuie sa cumpar? Desigur, voi schimba si variatorul si fulia.
Ce se intampla daca in loc de 792x16.6 cat scrie pe ea, pun 788x17? Dau funda

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Trebuie sa cumperi cureaua ca cea originala, 792x16.6, daca cumperi alta marime motorul nu se va mai comporta la fel, daca cumperi 788 in loc de 792 cel mai probabil nu vei mai atinge viteza pe care o atingeai pana acum, iar daca iei 17 in loc de 16.6 cel ma probabil se va accelera putin mai greu.

2 răspunsuri:
| Gabytzu_Gaby_1992_bqO9 a răspuns:

Daca ai dat deja funda nu iti mai zic unde e limitarealaughing

| Teo026 explică (pentru Gabytzu_Gaby_1992_bqO9):

Nu era nici o limitare, cureaua era prea roasa pentru a mai putea urca pana sus. Am schimbat cureaua cu una 792x16.6, merge si trage excelent.