| Adrian1555 a întrebat:

Salut TPU.
Am un mercedes clc, 2. 2sport diesel automat din 2008.
Am 2 intrebari mari si late.
Are oglinzi rabatabile electric dar de la butoane, nu are optiunea aceea sa se rabateze singure la inchiderea masinii.
Am cautat prin meniu si totusi n-am gasit nimic sa activez aceasta,, optiune’’.
Si 2 pe partea mecanica as vrea sa-i pun niste blow off valve.
Doar ca am inteles ca ar trebui sa aiba macar turbo.
Din cate stiu eu nu are turbina fiind un model CDI mai exact, dar intrebarea e daca pot sa pun blow off valve si pe un model cdi stock fara sa fac modificari prea mari la motor?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai la ce sa pui blow off daca nu are turbina?

| David00368866 a răspuns:

1. oglinzile s-ar putea sa se poata inchida de la telecomanda daca mergi la cineva sa ti le codeze, nu stiu sigur daca se poate dar poti sa incerci.
2. Motoarele de 2.2 diesel au toate turbina, eu nu am auzit sau vazut motoare 2.2 diesel la mercedes care sa nu aibe turbina. Depinde si ce buget ai, e destul de costisitor, si pierzi putere, te ajuta doar la zgomot, si pe un diesel parerea mea e ca nu se potriveste blow off valve, dar gusturile nu se discuta.

| Violleta2022 a răspuns:

Incearca sa tii apasat mai lung pe butonul telecomenzii cand inchizi masina si atunci se poate sa se plieze si oglinzile.
Am observat asta la masina mea, unde initial am crezut ca nu are optiunea asta si am descoperit-o ulterior.

| Adrian1555 explică (pentru Violleta2022):

Am incercat, aveam un bmw din 2002 si la ala de inchidea si trapa si geamurile daca tineam lung
Sau daca deblocam se deschideau
In schimb la mertane din 2008 vad ca n au din astea laughing)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Adrian1555):

Probabil este un model ieftin sau vechi, care nu are acest model montat pe el.