| razaila a întrebat:

Tocmai am vazut pe youtube niste masini cu BLOW OFF VALVE. ce e chestia asta? laughing un fel de turbo sau ce?

Răspuns Câştigător
| kurinkita a răspuns:

Mai e de mentionat ca BOV-ul inchide circuitul de aer, avand ca simplu scop sa nu permita aerului evacuat de turbina sa se intoarca, punand palele turbinei sa se invarta in sens opus, evitand astfel pagubele care ar putea surveni din cauza suprasolicitarii turbinei.

3 răspunsuri:
| CiRiNeL a răspuns:

Blow off valve = BOV O supapa care elibereaza presiunea din circuitul de aer, cand iei piciorul de pe acceleratie. Face un zgomot frumos gen fs. Imposbil sa nu il fi auzit la vreo masina turbo echipata cu BOV.

| CiRiNeL a răspuns:

Are rolul de nu "demola" compresorul la inchiderea brusca a pedalei de acceleratie cand turbina din inertie inca se invarte cam repede.

| razaila explică:

Pei multe masini tunate nu au BOV si nu au nici pe dracul laughing