| Andrei1998 a întrebat:

am un opel vectra c din 2004 si am o problema. la spate roate din dreapta imi huruie. ajutati-ma va rog

6 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Rulmentii cel mai probabil fiindca daca erau sabotii se simtea in volan si cand mergeai tragea mai treu roata aia si derapa! Referitor la pune nu are cum sa cada stai linstit oricat de ruginita ar fi masina!

| Angel0 a răspuns:

Pentru inceput incearca sa te asiguri ca zgomotul nu este de la cauciucuri, apoi incearca sa introduci putina vaselina la rulment. Daca zgomotul dispare, esti norocos. Daca nu, pregateste in jur de 600 ron pentru un ansamblu spate dreapta (rulment, flansa, senzor abs).Se inlocuieste relativ usor 20-30 min. Poti evita sa mai dai pe la service, daca te pricepi cat de cat.

| ionutz03 a răspuns:

Verifica-i rulmentii, posibil sa fie uzati, sau sa nu cumva sa fi ramsa sabotii de la frana blocati( verifica daca se invarte roata usor)

| Predat0r a răspuns:

Urca masina pe un cric si invarte roata cu mana, daca auzi ca huruie e rulmentul, daca nu sunt cauciucurile. daca le ai de iarna sunt cauciucurile si mai ales daca sunt uzate

| rodutx a răspuns:

Rulmenti sunt dar schimbai pe ambele parti

| Bibyutsa a răspuns:

Si eu am avut un opel si azi l-am dat la dezmembrari ca am tot avut probleme cu el dar aceasta a pus capac. Ieri plecam cu masina la lepsa si la fel de ceva timp huruia, dar in stanga si am facut accident am derapat si cand am pus frana a sarit puntea din spate cu tot cu roti. Era mancata pe dedesubt. A mea era din 97 da o aveam doar de cativa ani. Si nu am mai vrut sa o pastram. Te sfatuiesc sa te duci la un service si sa te uiti pe dedesubt sa nu fie aceeasi problema ca la noi. Succeswinking!