| Alex201938 a întrebat:

Am vazut multe articole despre modul in care schimbam vitezele la masina si care este turatia optima la care se face acest lucru. Unii spun ca la diesel difera fata de benzina. Intrebarea este: la un logan 1.4 pe benzina sau la orice alta masina pe benzina, care este turatia optima la care se schimba vitezele?

Răspuns Câştigător
| nicusor222 a răspuns:

Salut.
La logan 1.4 se schimba in 2.500 toate treptele, daca vrei depasiri si ca sa scoti toti calutii, te poti duce pana la rosu 6.000. Dar consumul creste ca nebunul.
Benzinara la asa ceva se simte bine.
La un diesel se schimba diferit, cum ar fi :
-Nicodata nu se schimba mai jos de 2.300
-Nicodata nu te bagi la depasire daca ai mai mica turatia de 2.000
-Schimbarile se fac la 2.300 cand motorul e rece si la 2.800 cu el cald, si din cand in cand o talpa buna, ajungand pe la 4.000 sa se curate.
Si niciodata nu ai voie sa apesi pedala blana un diesel daca nu e peste 2.000 turat, asa se duce turbina si ii baga presiune mare, dupa 2.000 poti sa schimbi ca nebunul, doar ca nu trebuie nici asa abuzat.

3 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Depinde de stilul de condus. Nu se poate spune clar de o anumita turatie.

| xerxes1 a răspuns:

La 2843 rpm dar merge si la 2844 rpm.

| Emil_Feraru_1984 a răspuns:

Salut...Eu unul la benzina de obicei schimb la 2. 300rotati iar la diesel undeva la 3000rotati... sper sa fi ajutat, Sarbatori Fericite si Un An Nou cu Sanatate!