| ImAnonymous a întrebat:

As vrea sa fac urmatoarele schimbari la un bmw e39( 525i din 1999) si as vrea sa stiu cat costa fiecare in parte:
1. Schimbare culoare din [ http://imgur.com/C4WFjpo ] in culoarea [http://imgur.com/JrQ3wtx].
2. Geamuri fata limita legala fumurii
3. Angel eyes faruri fata
4. Stopuri spate cu dunga de sus alba
5. Inmatricularea pe Romania
Schimbare interior tot piele neagra sau bej.

Multumesc, funda!

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vopsitoria de la 2000 de lei in sus.
Geamurile pe fata intre 100 si 150 de lei.
Angel eyes, depinde ce metoda alegi. Sunt cerculete de cumparat separat, cu led, sunt cerculete speciale pentru BMW, sunt faruri cu totul de cumparat. Cauta singur pe net, si vezi ce oferta gasesti.
Stopurile tot pe net le cauti, sunt si originale, si aftermarket. Vezi care iti plac mai mult.
Inmatricularea o sa te coste foarte mult, fiind motor 2.5, iar cel mai dureros punct o sa fie impozitul, la 2.5 dai cel putin 1000lei/an la impozit. Si la asigurare vei plati mult, toate autoturismele cu motor peste 2.0l sunt considerate de lux, si au taxe foarte mari.
Interiorul il gasesti pe site-urile de dezmembrari, sau poti cere un pret de la cei care se ocupa cu tapiterii.
Oricum, ai de scos niste mii de euro din buzunar, ca sa faci toate astea. Pentru o masina din 1999, nu prea merita.

| liviu890 a răspuns:

Doar ca sa iti schimbi culoarea o sa scoti din buzunar vreo 2000 euro! Angel eyes, geamurile si stopurile sunt ieftine, le gasesti ieftin. Angel eyes poti sa i le pui chiar tu, costa intre 100 si 500 lei (am un coleg care si-a pus singur DAR nu recomanda asa ceva ca se ard repede ), foliile la fel sunt si alea ieftine si stopurile la fel. Cu schimbatul interiorului e complicat tare, trebuie sa cauti pe la dezmembrari scaune din piele... e complicat. Sa nu iti inchipui ca tu ai stofa pe scaun si smulge cineva stofa si iti pune tie piele! Si acuma sincer... la cat valoreaza un 525i din 1999 (2000 euro-2500), eu zic sa o lasi balta. Daca faci toate modificarile pe care le-ai enumerat si pe urma te duci la RAR sa iti dea certificatul de autenticitate al seriilor, o sa ai parte de o surpriza, o sa iti ia talonul si o sa ti-l dea NUMAI dupa ce ii schimbi iar culoarea cum era in acte, ii scoti stopurile si foliile. Si o sa iti dea talonul inapoi numai DUPA ce vii cu proprietarul din acte (cu bulgarul). Mult noroc sa il gasesti!