| FleshUl a întrebat:

Ca proiect pentru vara mi-am propus sa imi achizitionez niste suspensii pe aer! Am facut putin research si am vazut o gramada de discutii pe net! Asa ca vreau sa va intreb pe voi, cei care aveti sau care stiti o firma buna de unde sa pot sa achizitionez si sa le montez si cam la cat ma ajunge toata achizitia(am inteles ca pe undeva pe la 2000 de euro)! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| FakeJoker a răspuns:

Nu intreba pe TPU, multi de aici nici nu stiu despre domeniul asta, intreaba pe un club(forum de masini), de preferat audi, pentru ca ei folosesc suspensile pe aer la modelele allroad, deci este ceva raspandire despre cum se mananca chestiile astea, sau du'te la un service/autoshop care se ocupa cu asa ceva, unul care vine piese pentru tuning motor/exterior de calitate, nu orice bazar care vinde tobe sport la 60 de lei.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ca amortizoate, eu cel mai mulțumit am fost de LIP, cu sistem dual gaz/ulei, foarte rezistente in timp (după 6 ani își făceau inca treaba), iar la preț comparabile cu cele din dezmembrari. Dar asta ca si suspensii stock, daca vrei ceva cu performante sportive atunci e altceva.
Costul exact nu ti-l spune nimeni, depinde de mașină. Vorbind de aceeasi marca de amortizoare, pentru o mașină costau 850 Ron/buc, pentru alta 150.

| relian a răspuns:

Sa pui suspensie pe aer pe o masina care are suspensie clasice? Pai si cine controleaza suspensia aia pe aer la tine? Alea care au suspensie pe aer sunt conectate la calculatoru masinii.Asa ca idee uitate la mercedes calsa E sau S clasa S mai toate au suspesie pe aer, alea costa un sac de bani, daca se strica aia esti mancat laughing dar au cabluri care merg la calculator, calculatorul masinii.Nu stiu exact cum anume functioneaza, dar ma pot informa.Insa tu nu poti pune, ar trebuie sa schimbi calculatorul sau stiu si eu sai bagi un program, nu stiu daca merge.
Daca vrei sa stii macar cum functioneaza o suspensie pe aer cauta pe net How Air Suspension Systems Work asa gasesti cum lucreaza siti dai seama daca merge sa pui pe o masina care n-a fost asa fabricata.Eu am citit acum ceva si spune ca totu este controlat electronic, deci e cum am spus mai sus.Dar poti intreba pe cei care se ocupa cu modificari la masini, daca gasesti pe acolo la tine asa ceva.Altfel sa pui tu sau, nu cred ca o sa mearga.