| bibi5961 a întrebat:

care e mai scumpa la inmatriculare, masina pe benzina? sau cea diesel; si cam care ar fi diferenta. dau fundita, va multumesc

8 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Conteaza multe. Capacitatea cilindrica, norma de poluare, daca are sau nu filtru de particule una diesel ca la benzina nu exista, sunt multe de care se tine cont. Pretul la 2 masini cu caracteristici identice este acelasi si la diesel si la benzina dar la diesel daca are filtru ii mai scade pretul, la benzina nu exista filtru deci nu are cum sa ii mai scada nici un pret!

| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Depinde de vechime, norma de poluare si capacitatea cilindrica si daca are sau nu filtru de particule happy

| bibi5961 explică:

Ma refer la taxa de prima inmatriculare

| bibi5961 explică:

De ex un ford mondeo motorina 2.0 2001 euro 3 si tot un mondeo benzina 1.8 2001 euro 3. la care e mai ieftina taxa?

| lavinik a răspuns:

Diferenta o face norma de poluare (euro 1, 2, 3,4,5,)

| κοσμιν_Μιτρεα_1997 a răspuns:

Pai cea mai scumpa este pe benzina ca are consumul mare, eu am pe disel si e consumul mic da diselu este mai scump ca pret, depinde ce clasa de poluare ai daca ai Euro4 e eftin sau Euro3 este in jur de 3. 000de euro.
Eu am dat 1. 120de euro (Euro4)

| Romania_Distribuitoruleiauto_1978 a răspuns:

E funcitie de Euro... cat 3- 4, cilindree...
Admin
http://www.distribuitorpiesecamioane.ro/