| RAY a întrebat:

Care este diferenta intre o masina diesel si una pe benzina? Doar ca e mai ieftina motorina? Vad ca multi au diesel =motorina

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motorul diesel dezvolta putere mare cu consum mic, asta e marele avantaj.
Cam orice diesel consuma 5-6 litri la 100km, cu puteri maricele, pe cand motoarele pe benzina cu putere si cuplu comparabil, consuma cam dublu.
Alt avantaj imens a fost fiabilitatea, motoarele diesel tineau cate 600. 000km fara reparatii, cand cele pe benzina aveau uzura dupa 300. 000km.
Insa epoca dieselului e pe sfarsite, pentru ca nu mai sunt la fel de fiabile acum, iar motoarele pe benzina sunt tot mai performante.

| LPCTSTR a răspuns:

La motoarele diesel, nu numai ca motorina este mai ieftina, dar la motoarele mari (tractorare) are un efect benefic/de curatare in timp ce la motoarele mici pe benzina te rupe de bani.
In concluzie, masinile pe motorina sunt cea mai buna alegere.

| Alfred0703 a răspuns:

Ca unul e diesel si celalalt e benzina? Funda?