| neaivan a întrebat:

Salut TPU: Care este diferenta la 100km de consum (mediu)la o masina cu clima si o masina de acelas tip fara clima pe timp de iarna? Pentru un raspuns concret si care ma lamurete dai funda!

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Iarna nu pornesti clima, deci nu va consuma mai mult o masina cu clima decat una fara. Asta daca nu te pui sa socotesti cresterea de consum generata de greutatea suplimentara a instalatiei de climatizare happy.
E timp de vara, se spune ca o masina care circula cu geamurile deschise va consuma mai mult decat o masina care circula cu clima pornita.

| 0rlando a răspuns:

Diferența nu este chiar atât de mare cum spun zgârciții care preferă să leșine de cald sau să înghețe de frig.
Consumul crește cu maxim 1 litru față de normal.
Eu sunt de părere că 5 litri de benzină la un plin, nu este preț mare pentru confortul tău.

| relian a răspuns:

Nu este nici o diferenta.

-iarna ai nevoie de aer cald, care este dat de apa calda de la motor si deci ai doar un consumator electric care invirte ventilatorul ce baga aer.

-vara ai nevoie de aer rece care este dat de catre AC, deci atunci va intra sa lucreze compresorul de la instalatia de aer conditionat.Acel compresor supune motorul la o sarcina in plus si normal vei avea un consum mai mare de combustibil.Cit? Nu stiu.

-deci tu ai intrebat de iarna deci consumul nu are a face.

-acum depinde si ce masina ai si ce clima ai.Sint masini care au ventilator mecanic si alte ventilatoare electrice suplimentare ce intra sa functioneze cind vrei aer rece.Sint masini care au doar ventilatoare electice si alea o sa mearga tot timpul pentru ca racesc si apa de la motor.Sint masini care au clima si ventilator mecanic +ventilatoare electrice si au ceva mai multe butoane la clima printre care si unu eco. Daca acel eco este off atunci ventilatoarele electrice incep sa mearga si chiar si compresorul merge chiar de nu baga aer rece.Nu stiu de ce si cum de nu baga aer rece dar compresorul porneste si el, daca butonul eco este off.Deci pe timp de iarna daca ai o astfel de masina pune eco on si fenurile si compresorul vor fi off.

-sper sa intelegi asa cit de cit ceva.Si eu am o masina asa cum am aratat acum la urma si niciodata nu puneam butonul eco on si mergeau toate ventilatoarele +compresorul.Zic mai sa fie cum iarna sa plece comp si credeam ca ceva sa defectat.Am intrebat pe aici, chiar unia ce au ras[puns la tine au incercat sa imi dea un raspuns dar nici unul na stiut sa imi zica. Pina la urma am gasit cartea si am citit si m-am lamurit singur.Deci depinde ce masina ai, vezi cum este, verifica, dar consumul cind folosesti caldura nu trebuie sa fie altu.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Clima e un confort sporit, motorul tot e cald, de ce ar consuma mult in plus? Daca folosesti AC e altceva

| AgathaRo a răspuns:

Iarna posibil sa iti maresti consumul mai mult de 1%, iar clima 1% consum fix.

| AgathaRo a răspuns:

Iarna masina iti maresti consumul cu cel putin 1%, iar clima are un consum fix de 1%.

| Razvanp69 a răspuns:

Climatizare manuala : la relanti( 0.30) in oras e la fel, iar in afara orasului (0.2)
Semiautomata la relanti creste tot cu 0.3 in oras si in afara cu 04-0.5
Si la automat creste undeva de la 0.2 la 0.5l

| marcous a răspuns:

1-2l/100km

| invicta a răspuns:

Orice masina iarna consuma mai mult cu clima sau fara.