| MihaelaDart a întrebat:

Cat mai sunt la ora actuala taxele de inmatriculare autoturisme aduse din Germania? (cele fabricate in 2000-2010 de exemplu)
Sunt doar curioasa la preturile care mai sunt in Romania. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai de facut omologarea RAR (sa zicem 500 lei), de platit impozitul pe un trimestru si asigurarea (costul depinde de masina, zona si varsta), iar taxele pentru inmatricularea propriu-zisa se incadreaza in 200 de lei cu numere preferentiale, formulare si taxa de certificat.

| MihaelaDart explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Undeva la 1000 lei! Multumesc pentru informatie!

14 răspunsuri:
| Începătorul988 a răspuns:

Depinde de masina.

| MihaelaDart explică (pentru Începătorul988):

In functie de ce marca este sau ce anume? o taxa cu aproximatie sa imi fac o parere

| Începătorul988 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Iti poti calcula sigura taxa auto, dupa specificatiile masinii respective aici:
https://www.4tuning.ro/calculator-timbru-mediu-2013/

| MihaelaDart explică (pentru Începătorul988):

N-am masina ca sa o aduc in Romania, ci aveam doar o discutie cu cineva. De-asta am si intrebat o aproximatie de pret, ca asa degeaba calculez ca nu am datele unei masini anume.

| Începătorul988 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Noi nu iti putem spune nici cu aproximatie. Depinde de masina, de norma de poluare, de capacitatea cilindrica, etc, etc.

| suntserios a răspuns (pentru Începătorul988):

Vezi ca taxa de timbru nu se mai plătește de vreo 2 ani. Nu ii da omului link uri cu taxe aiurea

| Începătorul988 a răspuns (pentru suntserios):

Cand scrii pe goofle calculator inmatriculari auto 2018 ala e primul site.

| suntserios a răspuns (pentru Începătorul988):

Si daca e primul rezultat din google inseamna ca e si corect?

| Începătorul988 a răspuns (pentru suntserios):

Multi pun intrebari pe TPU fara sa caute pe google. Eu doar i-am aratat un site, isi poate cauta singura pe google.

| MihaelaDart explică (pentru Începătorul988):

Mno nu aveam cum sa-mi caut singura pe google, eram la munca atunci, nu aveam timp de cautari. Daca nu esti binevoitor sa ajuti, nu o mai face!

| Începătorul988 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Nu te putem ajuta cat timp nu dai detalii exacte. Poate varia foarte mult pretul!

| MihaelaDart explică (pentru Începătorul988):

Nu pot da alte detalii căci așa cum am zis nu aduc nici o mașină către țară. Era o discuție cu cineva și eram curioasa cât ajung preturile in Romania. Detalii nu exista.

| MihaelaDart explică (pentru Începătorul988):

Stai liniștit au făcut-o alții să mă ajute, cu un preț aproximativ așa cum am așteptat. Nu trebuia să-mi detaliez in vreun fel întrebarea.