| licavalentin66 a întrebat:

Salut TPU, Cati litri de ulei intra într-o cutie de viteza golf 4 motor 1.4, 16v din 2000?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In cutia manuala intra 1, 9 litri de ulei GL-4, vascozitate 75W.
Imi mai apare in autodata 800ml de ulei sintetic 75W90 pentru diferentialul fata.
Nu mi-e clar daca diferentialul e separat si la cele cu tractiune fata, sau se refera la masinile 4motion.

| relian a răspuns:

MOTOR 1.4 L, 16 valve intra :

19917-2000 - 3.2 litri ulei
2000-2005 - 3.5 litri
Mai spune ca in filtru intra 0.5 litri, asta nu stiu ce inseamna.

TRANSMISIE

-Manuala -1.9 litri
-Automata -3 litri
Mai este o chestie, dar are ulei separat.
-diferential for automatic -0.75 litri.
Cred ca se refera la cele care is AWD care trag toate rotile.La tine nu stiu ce masina este, asa ca am trecut si asta. Dar oricum este separat diferentialul asta.

COOLANT (Apa la motor (cu antigel) - 6 litri

Ca idee, ce intrebi tu, se numeste transmisie si nu cutie de viteze. Asa se vorbeste popular, oamenii intre ei, dar aia si popular tot transmisie se numeste, cutie de viteze, este o parte din transmisie, deci cutia nu are ulei separat.