| Bacanu_Marius_1989_WZsZ a întrebat:

Buna dimineața îmi ziceți si mi-e va rog frumos cați litri de ulei intra într-un golf 4 cu motor de 16. 16 valve pentru ca, trebuie sa ii fac schimbul

8 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Intra cam 9 litri dar este bine sa pui doar 4.

| FakeJoker a răspuns (pentru xerxes1):

9 litri? Doamne, si sa puna doar 4? tu te auzi? 9 litri intra intr'un 3.0 v6, motor de a8, numai induceti omul in eroare daca nu aveti idee deloc despre ceea ce vorbiti. Ia 5 litri, in caz ca ai nevoie de completare, intra vreo 3600-3700 in baia de ulei si 300 in filtru (ml), ia si un engine flush, e foarte buna, se baga in uleiu vechi si o pornesti 10 min la relanti, aduna toate cacaturile si impuritatile din motor, cat de mult posibil, astfel incat la drenare ulei sa cureti cat mai mult din motor.

| xerxes1 a răspuns (pentru FakeJoker):

Omul a intrebat cat intra nu cat este recomandat de producator sa puna.
Citeste cu atente intrebarea.

| FakeJoker a răspuns (pentru xerxes1):

Intr'adevar poate nu a stiut sa se exprime, asta nu inseamna ca trebuie sa'l iei peste picior, pentru ca intrebat cu alt inteles, cati litri ii trebuiesc pentru un schimb de ulei, nu cat intra in tot motorul...

| xerxes1 a răspuns (pentru FakeJoker):

Dorele am raspuns oricum pentru ambele variante, ce naiba tot insisti.
Nu stii sa citesti sau ai chef de cearta? 9 si 4.
Raspunsul tau este cel mai gresit oricum.

| xerxes1 a răspuns:

Cauta un bun 5W/40.
Evita 10w/40
Evita uleiurile cu prea multa publicitate.Practic platesti un ulei mediocru cu o publicitate agresiva.
Divinol de exemplu este cea mai veche rafinarie din Germania si inca nu este contrafacut cum este Castrol.

| Alynescu22 a răspuns:

4 litri cu tot cu completare

| Bacanu_Marius_1989_WZsZ explică:

Buna seara am segmentat si eu motorul la masina mea am un golf 4 de 16 16 valve îmi ziceți si mi-e ce ulei îmi recomandati.va mulțumesc frumos