| Florian20405 a răspuns:

Alege cu incredere volkswagen, nu prea se compara cu volvo, volkswagen e un audi dar mai ieftin!
big grin

| RoBoT93 a răspuns:

Sa fim serios, nu compara volvo cu vw...
Categoric ia-ti VW happy

1) Ca aspect, volvo zici ca e drick. Daca ii pui numar de Bulgaria, iti deschizi servicii funerare 101% happy
2) Calitatea nemteasca nu se compara cu nimic!
3) Volvo sunt perfecti la TIR-uri, la turisme scartaie ( parerea mea )
4) In interior nu discutam, VW e peste cu mult
5) Ca fiabilitate...

Te costa cu 100E mai mult, dar ia-ti VW!

| RB26DETT a răspuns (pentru RoBoT93):

Serios acum, taci! daca nu stii ce este volvo, nu mai raspunde de aiurea! parca ai fi un copil de 10 ani care se duce in service la un mecanic cu experienta de zeci de ani si-i spui ca tu stii sa faci treaba mai buna!
1: Ca aspect, volkswagen zici ca e luat din secure, patratos, copiat de pe audi, interior asemanator vezi pe seat si skoda
2:Calitatea? pe volvo v70 vezi peste tot piele sau material textil, plastic doar in partea de jos a bordului si pe stalpi pe cand la vw vezi plastic mai peste tot, poliuretan si alte prostii
3: am un v40 din 97', 400 000 km si inca mergea foarte bine [pana sa-i rup cureaua de distributie], pornea la -20 de grade la sfert de cheie, motor de 2.0 i si in timp ce urcam muntii cu remorca dupa mine, totul incarcat full, depaseam tiruri, masini etc...
4: interior? am mai spus de interior, varza la vw,
5: Ca fiabilitate... pentru ca vw de mana cu audi si tot VAG se afla in coada listei pe cand volvo cu mercedes, toyota si mitsubishi in top 4 :-j, nu mai vorbi de aiurea ca habar nu ai tu cu folzvaganurile tale :-j
Sincer acum, mi se pare destul de jenant ca un dric sa fie mai bun decat un folzvagan :)) asta-i adevarul, am un vecin cu un golf 4 si de ciuda ca a mea e mai buna decat a lui si-a luat jetta din 2008 deci nu prea ai ce discuta ca vw nu se pune asa usor cu volvo, noroc de phaeton care mai este cat de cat ceva acolo de mai ridica vw din aerul de low cost si low quality dar si ala cu motoare de 6 litri, nimeni nu si-l permite si cine are bani de el isi ia audi bmw sau mertz
Sa mai zic despre a mea? nu are rugina, daca imi gasesti rugina pe a mea, eu, ma filmez si ma pun pe yt cum imi distrug masina, ii dau foc si alte alea, toate dotarile merg, motorul mergea ca nou, interiorul full piele, premium, tot premium pe cand vw este semi premium mai ales ca are si conservele alea de up, lupo, polo, si golfurile hatchback mai vechi de 98, vento alea vechi, passat pana prin 2004-2005 cand au aparut alea putin mai ok etc...
https://www.youtube.com/watch?v=f0emxO_cVHs

| RoBoT93 a răspuns (pentru RB26DETT):

E frumos sa zici de o marca doar pentru ca o ai tu laughing
Intreaba 10 romani cu buget de 10.000 euro ce alege intre VW si VOLVO si vorbim happy

Si ca sa stii si tu ca nu VW e copiat dupa Audi ci invers happy. Audi face parte din VW, la fel ca Seat si Skoda happy

| RoBoT93 a răspuns (pentru RB26DETT):

Aaaa si inca ceva, ziceai de motor?
Cum facem ca Bugatti are motor de VW? big grin

| RB26DETT a răspuns (pentru RoBoT93):

Aha, cum explici faptul ca golf 4 are interiorul asemanator cu audi a4? golf 4 a aparut in 99 si audi a 4 in 96 sau 95 nu stiu exact?
Du-te in strainatate si da-i cuiva 10 000 euro si sa-si aleaga vw sau volvo si 80% va alege volvo, noi nu pretuim volvo deoarece este aceasta grandomanie cu 'cine are masina nemteasca este cel mai tare' dar nu este asa, daca ma duc in cel mai apropiat service voi vedea 70% vw audi skoda, seat, 10% ford si restul de 20% ce o mai fi pe acolo, in sfarsit dau si eu pe la service sa-mi schimb motorul ca am mai spus ca mi-am rupt cureaua de distributie ca altceva decat verificari si schimbarea consumabilelor nu fac la masina de mai bine de 3 ani. Noi nu apreciem volvo pentru ca este rar pe la noi si o data ce este rar toti se gandesc 'dar cand se strica ce fac? e premium, e scumpa intretinerea, uite ce motoare mari au' [exista si 1.6, 1.8, 1.9, 1.6 D, 2.0D] deci sa nu va mai aud cu motoarele, si de intretinere ma doare la patina ca nu o consider o povara, atata tot, schimb consumabilele si eventual mai schimb cate ceva dintr-o prostie de a mea sau o neatentie.
ce are volvo si nu are vw? sisteme de siguranta, mult mai multe si valabile pentru cele mai slabe versiuni, de exemplu, ce sisteme de siguranta vezi pe ultimul passat sau phaeton vezi pe volvo c30 :-j, altceva, vw nu are designul frumos, adica nici o masina din VAG nu prea are un design placut, interiorul ala plasticos, poliuretan, plastic, material textil, o bucatica de piele pe ici pe colo pe cand la volvo ai piele, piele, material textil, putin plastic si iar piele, scaunele de pe volvo sunt proiectate de doctori ortopedici, la vw majoritatea sunt mici, scurte, se termina prea devreme, pielea de pe scaune la vw este de slaba calitate, este subtire, la volvo este groasa, de foarte buna calitate, din 97 pana acum si nu gasesti crapaturi pe pielea de pe scaunele din masina mea, am vazut passat din 2004 cu scaunele vai de ele, crapate toate :\
Cand vine vorba de calitate, te rog, vorbeste de mercedes, volvo, mitsubishi, toyota, subaru etc... daca te bagi cu VAG si zici ca e cel mai tare si nu stiu cum pur si simplu dai dovada ca habar nu ai despre masini, doar ca tu si vecinu aveti vw nu inseamna ca vw e cel mai tare, tu ii asculti pe toti?
Asa pot si eu sa intreb un Dorel din sat ce masina e mai buna si pentru ca ieri a fost dus acasa de unu cu un golf 2 bineinteles ca va lauda masina aia si o va ridica in slavi tot timpul.
Ca veni vorba de motoare, bugatti veyron are motor sau mai bine zis motoare de vw ca un motor de bugatti e facut din 2 sau 4 nu mai stiu exact cate motoare de vw cu o capacitate cilindrica totala de 8 litri V16 si dezvolta 1200 cai putere si cam tot atati nm [cuplu], wow, cat de tare! [sarcasm level=99999] Koenigsegg one are motor de 5 litri V8 [aproape jumatate cat cel al bugatti-ului] si dezvolta 1340 cai putere, mda, masina suedeza cu motor suedez.
Aici ai agera R care are undeva la 940 cai putere la un v8 de 4.7 litri vs bugatti veyron SS 1200 cai putere, doar uita-te! https://www.youtube.com/watch?v=qj3Oo-_jecg

si plangi dupa!;)

| RoBoT93 a răspuns (pentru RB26DETT):

940 cai la motor de 4.7?
Ia ramai uimit te rog frumos aici :

900 cai, motor 2.0 L, Mitsubishi Lancer evo IX!
Nu conteaza cilindreea unei masini, conteaza ce poate face happy

Cum facem ca bugatti avea 1200 cai in 2005 ( cand tehnologia nu era ca in 2011. Anul cand a aparut agera R )

Nu compara te rog, e diferenta de 6-7 ani, cand tehnologia s-a schimbat radical

Intr-adevar, la siguranta sunt SUS! Dar ei pun sisteme de siguranta standard doar sa le fie cumparata masina big grin
Respect volvo pentru Camioane happy. Alaturi de Scania sunt NR 1 happy

| RB26DETT a răspuns (pentru RoBoT93):

Da, 900 de cai pentru 2.0 l dar este motor de serie? pe cate masini vezi motorul ala? sau ai gasit pe net ca a tunat unu mitsubishi? oricum mitsubushi este cu mult peste marcile nemtesti, macar asta sa accepti si pot spune ca masina mea are sasiu de mitsubishi carisma, foarte asemanator cu sasiul de pe lancer oh go on. Diferenta de 6-7 ani, inca se fabrica bugatti veyron cu tehnologie de acum 6-7 ani, astia nu stiu sa evolueze? laughing
La siguranta sunt sus dar chiar te rog, fa un test drive cu un volvo, nu conteaza anul, vezi poate ai o cunostinta cu un volvo, roaga-l sa te lase sa-l conduci! si eu eram ca tine inainte sa-mi cumpar un volvo, eram de parere ca volvo nu e cine stie ce ca nu stiu ce, fa un test cu orice volvo! te rog!
Altfel tu nu ma crezi.

| RoBoT93 a răspuns (pentru RB26DETT):

Am mers cu volvo, merge frumos, dar nu as cumpara volvo in comparatie cu VW, sincer happy

Oricum orice masina e mai buna ca DACIA laughing
Pana la urma, omu isi alege ce vrea, ce ii place. Sunt banii lui big grin

| Florian20405 a răspuns (pentru RoBoT93):

Corect,corect,corect!
Pe capitolu` camioane volvo sunt ptinre cei mai buni!
Ca si automobile, intre Volkswagen si volvo e diferenta, nu mare dar este.
Statistica spune ca 2 din 10 romani ar alege volvo intre volkswagen si volvo, iar 8 din 10 romani ar alege volkswagen.
Grupul VAG este cel mai unit si bun grup de automobile.
Sa nu uitam CristiCristi ca Bugatty are motor facut de inginerii de la Volkswagen, deci practic e un volkswagenwinking
Volkswagen, Seat, Skoda, Audi cam tot aia e.Desigur si Bentley face parte din grupul vag, daca ai vazut a6, a8, s8 seamana izbitor cu un bentely continenat gt, mai ales ca au aceeasi motorizare!
big grin

| VOLVO4LIFE explică (pentru Florian20405):

Doar 2 din 10 romani ar alege Volvo pentru ca romanii nu stiu inca cu adevarat ce e ala un Volvo.

| Florian20405 a răspuns (pentru VOLVO4LIFE):

laughing iti garantez eu ce e ala volvo si Volkswagen.Ce-i drept gusturile nu se discuta, dar multa lume alege volkswagen, e un pic mai ok.Am fost la test drive si la volvo si la vw(nu detin nici volvo, nici vw), de ambele marci am fost multumit adica se comporta excelent dar vw e un pic peste la rafinament si putere.