| Annddrree a întrebat:

Cine stie sa imi explice si mie exact ce acte iti trebuiesc in caz de vrei sa aduci o masina straina si sa o inmatriculezi in tara? Sa presupunem ca o iei din Germania, bun o iei iti trebuie brief`ul mic, mare, contract de vanzare-cumparare si altceva? si dupa ce o aduci in tara ce faci? trebuie sa o declari la Finante sa platesti impozit si apoi poti sa o vinzi facand un act de vanzare cumparare? Sau cum se face mai exact?

Răspuns Câştigător
| rodica1983 a răspuns:

Din Germania trebuie sa ai Kaufvertragul pe tine, brifu mic si mare, si daca vine pe rotile ei sa tii numerele si actele roz cu care a venit(asta in cazul in care vine cu nr galbene de 5 zile,)faci traducere legalizata la briful mare si la Kaufvertagul pe tine, dupa care mergi si fa-ti numere rosii(trebuie sa platesti o taxa la CEC de 13 roni parca, si una la primarie de 8roni)restul platesti la numere 50roni plus asigurare si dosar. dupa care te programezi la RAR telefonic. abia dupa ce faci RAR-ul vei putea merge la Finante din orasul tau pentru a vedea cat te costa inmatricularea, si ei iti vor explica unde trebuie sa platesti taxa, abia dupa ce ai inmatriculat-o o declari la primarie pentru impozit si....rest,sper ca ti-am fost de ajutor)astept fundahappy

5 răspunsuri:
| subfocus a răspuns:

Pai depinde. daca vrei sa o aduci ca sa o vinzi iti trebuie doar actele, si faci un contract de vanzare cumparare direct de pe persoana din Germania pe noul proprietar si atunci simplifici mult toata treaba. daca ii scoti numere rosii pe numele tau atunci nu mai poti sa faci asta si atunci faci contract de vanzare cumparare de pe tine pe cumparator si trebuie sa platesti impozitul si sa scoti fiscal.
daca vrei sa o inmatriculezi pentru tine atunci e mai simplu pentru ca o aduci scoti numere rosii daca ai nevoie si incepi inmatricularea... cel mai bine e sa mergi printr-o firma eu asa am facut si intr-o saptamana jumatate am avut numerele. e mult mult mai linistitor asa...

| Annddrree explică (pentru subfocus):

Aha..deci sa inteleg ca daca iau o masina si ii bag numere rosii, indiferent daca o iau din tara sau din afara, dupa ce ii fac numere rosii masina e ca si cum ar fi pe numele meu si pot sa fac contract de vanzare-cumparare eu cu ala si ii dau eu fiscalul si nu am mai are nimeni treaba cu fostul proprietar, nu? pai si nu e mai bine asa? asa stii sigur ca nu iti expira fiscalul vechi si toate alea, nu?

| subfocus a răspuns (pentru Annddrree):

Pai da. asa e. daca scoti tu pe numele tau atunci ai scapat de vechiul proprietar si scoti direct tu fiscalul cand inmatriculeaza

| rodica1983 a răspuns (pentru subfocus):

Dar fii atent cu numerele rosii ca nu se pot face la o masina deja inmatriculata in Ro, trebuie sa o radiezi si sa o treci pe tine, sunt multe conditii si chestii, numerele rosii pot fi scoase numai la masini neinmatriculate si numai de 3 ori adica 3 luni, o luna setul.

| subfocus a răspuns (pentru rodica1983):

Pai daca ar fi inmatriculata in ro pentru ce numere rosii? vorbim de masini aduse de dincolo