| Adyiasi96 a întrebat:

Salut!
Am cumparat o masina din Germania fara numere si am adus-o cu platforma. Am Brief mic si mare, contract vanzare-cumparare si CMR.
Pentru ca am 26 ani si asigurarea este mare m-am gandit sa o trec pe numele tatalui meu ca sa nu mai platesc atat.
Stie cineva care este procedura de a o trece pe numele lui INAINTE sa o inmatriculez?
Trebuie sa merg la vreun notar sau se poate face cu vreun contract tipizat?
Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Daca vrei sa procedezi legal... Si tu esti persoana care figureaza in contractul cu neamtul, poti face inca un contract de vanzare-cumparare romanesc cu tatal tau la orice birou de acte auto, o sa trebuiasca sa mergi la primarie cu contractul respectiv sa fie stampilat(fiscal), si nu mai e problema, poate scoate tatal tau numere rosii si sa se ocupe de inmatriculare, astfel tu nu o sa mai fi nevoit sa platesti asigurarea nici macar o luna.
Singura chestie e ca va trebui sa mergi tu la RAR cu masina, dar nu cred ca este asta o problema.
Si desigur mai este o varianta pe care au incurajat-o si colegii de mai sus, si anume alt contract de vanzare de pe neamt pe tatal tau, dar devreme ce exista si un CMR, nu as risca, ca nu se stie ce a declarat la vama persoana care a adus masina, si sa nu te trezesti cu alte probleme dupa.

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu era nevoie de nimic altceva decat un contract de mana intre neamt si tatal tau, sau intre tine și tatal tau.
Nici vorbă de notari, de acorduri si alte aberatii.

| Adyiasi96 explică (pentru regis):

Multumesc de raspunsuri!

regis
| regis a răspuns:

Daca asigurarea e foarte scumpa, o poti vinde tatalui tau imediat ce primești certificatul de înmatriculare, dupa care ceri anularea RCA si restituirea partii neutilizate din asigurare.
Totul depinde de diferența de costuri intre polita pe numele tau si polita pe numele tatalui tau si costul total al transcrierii. Ia in calcul ca vei mai avea asigurări la fel de scumpe pana la împlinirea varstei de 30 de ani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să o treci pe numele altcuiva înseamnă vânzare. La notar.

| UserRo10 a răspuns:

Faci contract intre neamt si el direct ca sa nu o mai inmatriculezi tu. Sau ca sa dormi linistit o inmatriculezi tu si i-o vinzi lui. Trebuia sa te gandesti la aspectul asta

| Adyiasi96 explică (pentru UserRo10):

Multumesc de raspuns! Deja am semnat contractul. De acum e pe numele meu. Nu am stiut ca asigurarea e asa de scumpa ca altfel iti dai seama ca o luam pe numele lui direct.

| NisipLaMare a răspuns:

A? Contract tipizat pentru ce?
O treci pe numele lui ca sa circului cu ea sa inteleg, iar daca e l isi da acordul este responsabil de greselile tale. Punct.

| NisipLaMare a răspuns:

DA...trebuie acordul inscris eventual notar pe românește. Dar nu cred ca ar fi de acord sa conduci tu masina pentru o asigurare pe numele lui.

Plateste asigurarea, in ani va scadea daca nu ai juleli, sau va plati tacto daca ai juleala si ii va creste si lui asigurarea si atunci distractie.

| Adyiasi96 explică (pentru NisipLaMare):

Stii tu ca nu ca nu e de acord? El mi-a propus asta. Daca poti ajuta cu un raspuns, limiteaza-te la intrebare iar daca nu, nu iti da cu parerea ca asta poate oricine.

| NisipLaMare a răspuns (pentru Adyiasi96):

Stai relax, data viitoare formuleaza intrebarea corect atunci.