| TudorTavi25 a întrebat:

cu câte luni te poți înscrie la scoala de șoferi pentru categoria B înainte sa faci 18 ani?

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti incepe scoala de conducere cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 18 ani, conform art.29, alin.4 din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."
Examinarea (proba teoretica si practica) o poti sustine dupa implinirea varstei de 18 ani.

| Nemessys a răspuns:

Cu 3 luni inainte.
De exemplu, daca ziua ta de nastere este pe 20 aprilie,
te poti inscrie la scoala pe 20 ianuarie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Eu cred ca nici tu nu înțelegi ce scrii acolo... scrii ca să te aflii în treaba.
PROBA TEORETICĂ (adică sala) se poate susține și înainte de împlinirea vârstei de 18 ani, urmând ca, dacă ai fost admis, sa fii programat pentru PROBA PRACTICĂ (adica examenul).
Ce e asa greu?!

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci asa amuzanti sunteti unii cu faza asta,, scrii ca sa te afli in treaba". Citeste-ti propriul raspuns inca o data si uita-te ce ai scris.
Stiu si eu care sunt pasii pentru obtinerea permisului, stai linistit, dar esti tu asa sigur ca sala se poate da inainte de 18 ani?

Si baiatul a intrebat cand se poate INSCRIE, nu cand poate da sala.
Te inscrii la scoala de soferi cu 3 luni inainte. Pana-ti faci analizele si pana-ti pui dosarul la punct dureaza, apoi faci legislatia, vorbesti cu instructorul si toate cele care de cele mai multe ori e full de elevi. Chestia asta dureaza o luna si ceva. Apoi incepi alea 15 sedinte, care la fel, dureaza. Depinde de timpul elevului, de instructor, ca na. poate are elevi care vin de la tara si trebuie sa-i bage intr-un anumit interval de ore, apoi poate are adulti care ies de la munca, e greu sa-i ia pe fiecare si sa-i aranjeze, caz in care fiecare elev poate face 3-4 sedinte pe saptamana. big grin Si asa multi dau sala dupa ce fac 18 ani. Dar eu nu am auzit pe nimeni sa poata da sala INAINTE de a implini 18 ani. Si dupa tot eu vorbesc ca,, sa ma aflu intreaba" ok sefu, scuze.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

E prevăzut în lege. Dacă n-aș fi citit asta dintr-o sursă bună, n-aș fi scris. Am legislația rutieră.
Pana mea, dacă tu crezi ca totul se întâmpla în modul "slow-motion", treaba ta.
E cu totul altceva ce scrii tu acolo, ca trebuie să-ți aștepți rândul. Băiatul a întrebat, sau "băiata" =) dacă poate sa se înscrie. Treaba cu așteptatul e alta.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Total eronat. Nu poti da examenul practic inainte de 18 ani. Informează te inainte sa te bati cu pumnii in piept

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Ești tembel?! Am scris eu "practic"?!

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Am scris eu gresit, nu conteaza, nici sala nu o poti da.

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Aiurea, nu poti sustine nicio sala inainte de 18 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru goguPatent):

Altu care se crede "isteața pământului" rolling on the floor

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Isteata, neisteata
Istet, neistet
Ideea e ca nu poti da sala pana nu ai 18 ani impliniti si raspunsul tau este gresit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu 3 luni înainte de a împlini 18 ani poți susține proba teoretică.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti tu asa sigur?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Sunt, da. E prevăzut in legislație.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca la 17 ani si 9 luni, poti sustine proba teorectica, scoala din punct de vedere legal, cand o poti incepe? La 17 ani si 6 luni? (asa. dupa legislatia ta).

| bmerry a răspuns:

Poți începe cu 3 luni înainte, cu mențiunea ca examenul nu îl poți susține înainte sa împlinești 18 ani.

| Marycel a răspuns:

Cu 3 luni înainte să împlinești vârsta de 18 ani, dar m-ai bine aștepți să faci 18 a să faci și buletinul și după poți da liniștit pentru că o să te încurce m-ai mult, dacă dai înainte de 18, nu poți da traseul dacă nu ai 18 ani deci ce e așa greu să aștepți.