| nicky10 a întrebat:

Buna seara, TPU.Am un prieten care are 17 ani și 6 luni și vrea sa isi ia permisul la categoria B și e dispus sa înceapă scoala oricând dar am citit undeva ca numai înainte cu 3 luni se poate înscrie la scoala de soferi. Sper sa mi răspundeți, dacă puteți sa mi spuneți și ce acte trebuie aduse la scoala de soferi.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate incepe scoala de conducere cu 3 luni inainte de implinirea varstei minime. In acest sens sunt prevederile art.29, alin.4 din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai citit bine, cand face 17 ani si 9 luni se prezinta la scoala de soferi si il indruma ei cu toate actele

| gaiba1 a răspuns:

De la 17 ani si 9 luni se poate inscrie