| Gigoiu123 a întrebat:

Dacă la mașină apa e până la 90 de grade și nu fierbe, iar motorul când îl pornești se oprește imediat ce înseamnă asta?
Menționez că motorul mașinii este cam încins.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Motorul este blocat sau chiar ars.
Daca este motor cu condensator, atunci de vina pot fi condensatorii sau motorul.
Daca este motor de curent continuu, atunci poate fi de vina electronica de comanda sau chiar motorul.

In fiecare caz trebuie sa-l depaneze un electrician de la service.

| relian a răspuns:

Inseamna ca ai probleme pe undeva dar nu-i de vina apa.C elegatura are gradele de la apa cu motoru ca se opreste nu vad.Si daca pornesti cand motoru e rece ala trebuie sa mearga ceva timp cateva min bune pana sa deschida termostatu, deci apa nu opreste un motor sau temp apei nu-ti opreste motoru, fara sa te anunte ca temp s-a dus us rau. Apoi de unde stii tu cate grade are apa aia? Si de unde stii ca motoru e incis? Mai intai trebuie sa stii ce temp trebuie sa aiba acel motor, apoi folosind un scaner sa afli ce tem are, apoi spui ca e incins sau nu.Deci nu cred ca motoru se opreste din cauza aia. Porneste motoru cand este rece si daca se opreste imediat atunci alta e problema