| Catalion a întrebat:

Ca sa nu se uzeze motorul masinii, nu e recomandat sa se tina piciorul pe ambreaj la culoarea rosie a semaforului. Dar cum? La viteza intai nu se opreste motorul daca iei piciorul complet de pe ambreaj? Cum trebuie facut. Tin sa mentionez ca sunt doar curios. Nu detin masina.

Răspuns Câştigător
| RaduMihaiRadu a răspuns:

Opresti la semafor, apesi ambreiajul, scoti din viteza, dai drumul la ambreiaj si tii piciorul pe frana. S-a facit verde, bagi in viteza si pleci

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

"nu e recomandat sa se tina piciorul pe ambreaj" adic nu e recomandat sa stai cu masina in viteza si piciorul pe ambreaj.
Deci trebuie sa opresti, o scoti frumos din viteza, tragi frana de mana si aia e.

| AFR81 a răspuns:

Scoti in liber si tii piciorul doar pe frana sau scoti in liber si tragi frana de mana sau inchizi contactul si tragi frana de mana.

| xerxes1 a răspuns:

Cica s-ar uza mai repede rulmentul de presiune.Cred ca mitul provine de la posesorii de Dacia care aveau rulmenti de calitate indoielnica.