| ionutene17 a întrebat:

Salut TPU. De 2 zile am o problema.
Dimineața la 2 3 grade. Când pornesc mașina tremura foarte tare și scoate fum albastru. Este vorba de un seria 120 disel.
Ulei nu papa. Dar tremura la prima pornire și scoate fum. In restul zilei nu da pic de fum. Nici nu tremura. Ce are?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fumul albastru indica păpat de ulei. Dar daca este doar la pornire, nu ar fi o problema. Totusi mergi la un service si pune-o pe tester.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Saracie mare/lipsa acuta de revizie in service.
Cauze pot fi multe, poate injectoarele s-au saturat de viata, poate bujiile sunt mai vechi decat masina, poate senzorii fura curent sau motorul si-a pierdut compresia.
Service!

| ionutene17 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Revizia am efectuat-o in urma cu o luna. Atunci nu dădea fum și nici nu tremura.
Am pus tot atunci diagnoza. Tester. Nu a ieșit nimic imperfect

| NuCitescNotificari a răspuns:

Da' ce e ala,? Tractor cu motor de naveta spatiala?!

| Scorillo a răspuns:

Cea mai ieftina varianta ar fi bujiile incandescente.
Alte variante probleme la turbo. [ierderi la nivelul lichidului de transmisie probleme in sistemul de control al gazelor (furtun fisurat/infndat supapa defecta), proleme la supape/simeringuri.

| ionutene17 explică:

Am făcut revizia la service in urma cu o luna. Țin sa Menționez ca nu tremura sau dădea fum.
Am pus tot atunci diagnoza. Tester. Nu a ieșit nimic imperfect

| Gigi6225 a răspuns:

Are emotii