| Alecsandri a întrebat:

Dimineata cand vreau sa pornesc masina nu pleaca din prima si trebuie sa mai cuplez si sa mai pornesc odata. Dupa pe tot parcursul zilei nu am nici o problema. Ce ar putea avea?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Masina de tuns? De gaurit? De slefuit?
Daca e pneumatica, poate compresorul nu are aer in butelie, sau ai mizerii pe furtun, care infunda cuplajul, si de aia trebuie sa decuplezi, si sa cuplezi din nou.
Daca era vorba de o masina de condus, explica-ne ce cuplai (vitezele, remorca?), ce motorizare are masina, si ce anume nu "pleaca": automobilul de pe loc, sau motorul nu porneste.

| Începătorul988 a răspuns:

Un furtunas spart, bateria pe moarte, bujiile.

| Valyasdfg a răspuns:

Păi dacă e fi mai dimineață, logic că și săraca mașină nu s-a putut trezi din prima, când o pornești, lași să se stingă lumina din bord și pornești, învaț.o așa, o să meargă impecabil, nu învârti cheia dintr-o dată în contact, nu te grăbi, pornești-stinge bec bord-pornire motor

| AndreiDV12345 a răspuns:

E posibil sa ramana blocata intr-o viteza sau ce cand o opresti sau bujiile.
Ar mai putea sa fie si discul de ambreaj si sa nu intre bine in viteza. Mai bine du-te pana la un mecanic si intreaba, e posibil sa fie o chestie de nimic dat sa bulesti toata masina cu timpul.