| robijam a întrebat:

De unde vine termenul " Da-i blana" stiu ca "blana" inseamna da apesi acceleratia pana in podea, dar de unde vine acest nume de "blana"?

6 răspunsuri:
leonardk
| leonardk a răspuns:

In general podelele erau (sunt) din scandura sau blana altfel spus...(blana/blani) Deci apasarea pedalei pana la podea inseamna - "la blana"...

| viotedy a răspuns:

Blana e acea scandura foarte groasa din care se facea odata dusumeaua.adica -da-i blana=apasa pana la podea.

| Marwell a răspuns:

Eu stiu ca blana inseamna parul la animale, posibil fiind si scump se zice ca fiind inlocuitor a cuvantului tare, adica dai tare

| Minks a răspuns (pentru Marwell):

rolling on the floor))))))))))))))))))))) mortal. Sper ca ai fost ironic.

| robijam explică (pentru Minks):

A fost "blana" cum zice el laughing)))))).

| Marwell a răspuns (pentru Minks):

Desigur