| Annddrree a întrebat:

Deci eu nu pot sa inteleg ceva, sa presupunem ca eu cumpar o masina de la cineva, fac contract de vanzare-cumparare, imi da fisa fiscala, imi da tot si eu dupa ce o iau ma hotarasc sa o vand. Cand ma intalnesc cu noul proprietar ce fac? Fac un alt contract de vanzare cumparare intre mine si el si ii dau ambele contracte? sau fac contract de vanzare cumparare intre fostul proprietar si el si falsific semnatura? Si contractele astea au o valabilitate de o luna, nu? Daca expira ce fac? Dar fisa fiscala? Nu tot o luna e valabila? Cum se procedeaza? please help!

Răspuns Câştigător
| subfocus a răspuns:

Asta nu stiu. poate o inmatriculeaza intr-o luna si atunci e bine. daca nu banuiesc ca trebuie sa scoata mai o data

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa faci falsuri. Daca ai facut un contract de vanzare-cumparare va trebui sa inmatriculezi masina pe tine si apoi sa faci un nou contract de vanzare-cumparare intre tine si noul cumparator. Daca nu vrei s-o inmatriculezi va trebui sa-l convingi pe vanzatorul de la care ai cumparat sa incheie el contractul cu noul cumparator si sa-l semneze. Certificatul de atestare fiscala este valabil numai in luna in care a fost emis. Numai bine!

| subfocus a răspuns:

Vai si amar. nu trebuie neaparat inmatriculata, daca faci poti sa faci direct ce sa falsifici scrii numele de familie si aia e. si daca ai si fiscalul nu mai are nici o treaba. pur si simplu o sa fie ca si cum tu nu te-ai bagat. nu trebuie sa te chinui sa o inmatriculezi pe numele tau si dupa aia sa vinzi, prostie mai mare nu am auzit

| Annddrree explică (pentru subfocus):

Da la asta ma gandeam si eu. fac ca si cum noul cumparator a facut contract de vanzare-cumparare direct cu vechiul proprietar... dar zi`mi si mie ce fac cu fisa fiscala? ca aia expira intr-o luna. cum fac? trebuie sa i`o cer iar fostului, sau cum?

| subfocus a răspuns (pentru Annddrree):

Asta nu stiu. poate o inmatriculeaza intr-o luna si atunci e bine. daca nu banuiesc ca trebuie sa scoata mai o data

| leonardobz a răspuns:

Faci contract intre tine si el, ii dai ambele contracte si ambele fise de inmatriculare. ii dai fiscal de la tine si atat. poate sa treaca si 1 an de cand ai cumparat masina si pana o vinzi nu este nici o problema atat timp cat tu ai luat-o in evidenta la primarie pentru a plati impozit pe ea. contracte sunt valabile ca trebuie sa se vada succesiunea de vanzari. Eu vand masini... daca te substitui de pe fisa o sa dai cu subsemnatul pentru ca primariile trimit scrisori unde se vinde masina pentru a vedea daca celalalt a inscris-o
Visit my blog!
http://useful4you.blogspot.com

| rodica1983 a răspuns:

Contractele vanzare cumpaarare nu au valabilitate, si nu iti mai bate atat capul de acte, trimiti noul proprietal al masinii la vechiul proprietar ca sa descurce singuri, doar nu-s copii micihappy