| addy200 a întrebat:

Este vreo ilegalitate dacă schimb volanul? Vreau să îmi cumpăr un Tiguan de prin 2008-2009 și are volanul cam urât. Am găsit pe net de vânzare un volan mai fain și aș vrea să îl schimb când mi-o cumpăr.

Răspuns Câştigător
| Juravle_Mihai_1997 a răspuns:

Nu e absolut nicio ilegalitate. Important e sa fie bine montat. Iti las aici un link sa il montezi ca la carte( asta daca il montezi tu) https://m.youtube.com/watch?v=sStxk4mv_DY

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu are nimic dar sa aiba airbagul integrat altfel nu trece itp

| relian a răspuns (pentru mgtow):

Ce-i ala itp? si in RO sau UE daca nu ai airbag la masina nu-i legal sau cum e acolo? Eu stiam ca airbagu este ceva optional, adica daca n-am airbag deloc n-am treaba cu nimeni.Intreb ca nu stiu ce legi sunt pe acolo.In america airbagu este problema ta,daca il ai ori nul ai, bine ca toate masinile vin cu airbag, dar de ex eu scot airbagu de tot sa ramana gaura in volan nu-s probleme, nimeni nu se uita la chestia asta, treci inspectia, nu face parte din legislatie airbagu sa te oblige sal ai.
Deci acolo cum e?

| mgtow a răspuns (pentru relian):

Te obliga sa ai airbag asa sant europenii iar itp e inspectie tehnica periodica

| relian a răspuns:

Inainte sa cumperi volan,vezi ce airbag are al tau si ce are asta ce vrei sal pui. Uneori is diferite,ma refer la mufe,sau au ceva chestii suplimentare pe volan, caz in care va trebuie sa programezi mai stiu eu ce calculator de pe la masina.
Poti da de belele daca scoti volanu laughing eu din ce am vazut si am si auzit, am si intrebat la dealer si mi-au spus evita sa scoti volanu, sa scoti airbagu din volan pentru ca dupa ala esti o sa se aprinda lumina de airbag la bord laughing.Am vazut la multi oameni asa, au spus n-am atins nimic, n-am facut nimic rau.Eu personal am schimba contactu la un prieten si normal a trebuie sa scot airbagu, dupa ce am pus la loc la revedere aparu lumina in bord laughing nu mai ai cei face, doar sa repari calculatoru airbag.Deci se poate sa apara lumina la bord sau sa nu,depinde cum esti norocos.
Alta problema eu doar banui,nu stiu sigur,ar fi ca airbagu sa se aprinda la bord pentru ca e alt model, nu stiu doar spun ca ar putea fi o cauza, sau s-ar putea intampla, ori va trebuie sa reprogramezi ceva.
Cel mai bine este sa intrebi la reprezentanta despre toate astea. Daca volanu se potriveste la masina ta, adica acolo sa intre daca gaura e la fel cu ce ai tu acum., daca scoti airbagu si pui altul trebuie programat ceva? Daca apare lumina la bor sau nu? Si tot felul de intrebari care or sa te lamureasca cum sta treaba.Intai intrebi apoi stii ce sa faci.
Daca este legal, normal caei legal, nu scrie nicaeri ce model de volan ai tu la masina sa vina mai stiu eu cine sa spuna stai ca nu-i bine.

| OldSoul a răspuns:

E masina ta, sunt banii tai.
Cat timp modificarile pe care le faci nu influenteaza ceilalti paraticipanti la trafic, nu e nici o problema.

| Samariteanul a răspuns:

Ai voie sa schimbi aproape orice piesa la masina.Schimbul volanului nu reprezinta o ilegalitate.