| Pitiku_Alex_1997 a întrebat:

Salut tpu...ieri am cumparat o masina, un Audi A4 mai exact. Totul bine ieri, m-am plimbat destul cu ea, nu avea probleme.azi dimineata cand sa plec la munca si sa bag in marsarier nu mai intra...asa s-a intamplat cu toate vitezele din partea de jos, adica, 2 4 si marsarierul.in 1,3 si 5 intra fara problema
Care sa fie cauza.

Răspuns Câştigător
| SoulReaver a răspuns:

Salut, cel mai probabil s-au miscat tijele sau cablurile (nu ai precizat anul) Mergi la mecanic si o sa iti zica care e problema. (Patit la o Alfa Romeo la mecanismul de la schimbator)

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Care sa fie cauza? E cutia de viteze varza aia e cauza, cine tea pus sa cumperi msina manuala nu vad.laughing Acum depinde si ce cutie ai, adica cum e facuta este electrica sau direct.Nu stiu ca nu am umblat la una asa standard, deci nu stiu cum e cutia, adica cred ca intelegi ce zic.Sunt msini alea vechi la care maneta coboara direct in cutie si tu prin mateta direct schimbi vitezele.Ei la masinile mai noi nu mai e asa, schimbatoru ala doara culiseaza pe ceva lamele tu punind maneta stiu si eu intr-o viteza aia face un contact electric si ceva un alt mecanism nu stiu exact cum e motoras ce-o fi iti schimba de fapt.Acum avand astea trebuie sa stii cum e cutia ta, daca e electrica is mai multe posibile cauze de la acele lamele, apoi ce mecanism o avea motor sau selenoid si pana la angrenajele din cutie orice ar fi posibil. Daca e cu schimbatoru care coboara direct in cutie atunci e simplu angrenajele din cutie e cauza.Indiferent ce cauza ar fi trebuie sa mergi la cineva care se pricepe.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Asa au toate un viciu ascuns de fabricatie la a4, de aia le vand toti.