| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor. in decembrie m-am inscris la scoala de soferi. in prima sedinta de condus instructorul m-a intrebat daca stiu sa conduc am zis ca am mai mers de 2 ori cu masina tractor cu remorca cu o orie care am si parcato in garaj cu spatele si am fost si scuterist de la 17 ani, acum am 23. a zis ok o sa iti explic cateva comenzi dupa care te si plimb putin sunt curios sa vad ce sti sa faci. asa a si fost m-a dus pe o straduta mi-a explicat vitezele,pedalele,luminile etc... si am pornit la drum. a avut o parere foarte buna despre condusul meu si m-a scos in sosea. in Bucuresti. in ferentari,luica, soseaua giurgiului si alte locuri la care nu le stiu denumirea... motorul nu a murit niciodata. la final mi-a spus sti sa conduci foarte bine dar nu ma asculti si asta nu imi place. mergeam mai incet in intersectii, depaseam mai greu, ma asiguram mai greu. asta deoarece masina pentru mine este ceva nou este de 10 ori greutatea unui scuter si marimea. nu sunt obisnuit el imi cere sa ma bazez pe el dar totusi consider ca mai bine incet si sa pot sa vad si eu ce se intampla cu mine sa imi intru in mana daca ma bazez pe el acum la examenul de traseu numai am pe cine ma baza si este problema. la a 2 a sedinta m-a scos si mai departe ma duc pe aceeasi straduta unde prima data m-a pus la volan mi-a spus mergi cu spatele drept am bagat in mansalier si din oglinzi am mers pana mi-a zis stop asta a fost ieri si era si zapada pe margine dar nu a fost problema. dupa aceea m-a pus sa intorc tot acolo masina din 3 miscari care am trecut cu brio. dupa aceea am mers prin ferentari am ajuns la filaret de acolo m-a dus langa parcul carol unde erau atatea masini ca nu vazusem exact strada pe care a zis sa intru si mergeam mai incet si a inceput sa urle dupa aceea am ajuns in rampa unde a zis trage pe dreapta cand am tras pe dreapta a zis unde pu. mea te bagi in zapada vrei sa ramanem aici ca te dau jos din masina si plec. am tacut si am zis aia e mica daca te bagam in aia mare mai ziceam. m-a pus sa plec de pe loc am plecat fara probleme cu frana de picior dupa aceea m-a pus sa opresc si am zis ca poate iar vrea sa trag mai pe dreapta si asa am si facut mi-a pus mana pe volan la indreptat si a urlat iar si s-a luat cu mainile de cap. m-a pus sa plec iar in rampa mi-a murit motorul pentru prima data. si acum cred ca din cauza lui ca nu stie sa se comporte si ca imi face asa. m-a pus sa mai plec de 2 ori in rampa cu frana de picior si am reusit fara probleme. cand ne intorceam spre scoala pe soseaua giurgiului sa comportat frumos pot sa zic adica numai urla si chiestii din astea. numai ca eu am o retinere de a merge mai tare in intersectii. deoarece eu stiu pedalele si cum trebuiesc ele actionate dar in caz ca ceva imi apare neasteptat in cale in acel moment pot gresi si pot apasa alta pedala nu cea care ar fi normal sa o apas pentru a opri sau incetinii. la fiecare intersectie imi spunea ca sunt fricos si ca imi aduce o fata de 17 ani sa ma fac de ras. ce sa zic daca aia o fi la ultima sedinta si normal. asa i-am zis si lui adu ca nu-mi pasa sunt incepator si mi-a raspuns ca cica nu conteaza. deci pur si simplu ma obliga sa o calc, ieri intram pe soseaua zetarilor de pe o straduta cand eram pregatit pentru a vira stanga a aparut o masina in dreapta mea si numai vedeam in partea dreapta si mam cam panicat putin pe acolo nu venea nicio masina dar avand in vedere ca ala era acolo si nu puteam sa ma mai uit am zis ca plec cat mai repede sa nu aiba timp nimeni sa vina si am plecat cu demaraj am fost uimit ca nu a pus nici frana nimic nici nu a incetinit m-a lasat sa-i dau talpa asta pana la 4 la care am ramas si pe urma am lasat-o mai moale. singura replica a lui a fost ohoho nu suntem la raliuri si nu a urlat cred ca i-a placut. de obicei m erg cu 30 si 40 cand consider eu ca sunt in siguranta. eu sunt vitezoman de felul meu dar incerc sa ma abtin deoarece realizez ca sunt invatacel si am mai trecut prin perioade ce acestea cand am cumparat scuterul am scos limitatorul de viteza si mergeam cu 70 mia sarit unu in fata cu masina nu am reusit sa opresc si am intrat in el si mai departe cred ca va dati seama ca am sburat peste masina, din fericire am scapat doar cu o vanataie la genunchi care am capatato cand am facut contact cu masina. la aterizare am aterizat pe spate si nu am simtit nimic chiar si fara casca care nu o purtam pentru ca nu aveam. atunci eu am realizat ca viteza trebuie folosita cu cap si de cei care au experienta si atunci cand se poate. astazi eram probramat iar la plecare in rampa cu frana de mana dar din cauza zapezii ma amanat si sincer chiar nu imi pare rau. as fi condus si pe zapada nu mi-e frica ca stiu ca pot merge dar parca mie scarba deja cand ma gandesc ca ala tipa si urla la mine. data viitoare am de gand sa il inregistrez si dupa ce am ceva impotriva lui care consider ca e destul. il bag cu masina in zapada ma dau jos iau tramvaiul ma duc la scoala si cer alt instructor si daca ma intreaba de ce spun si in caz ca imi spune ca nu se poate arat inregistrarea cu care sper ca ai sperii. voi ce parere aveti sa incerc sa raman cu el avand in vedere ca ma forteaza acolo unde eu inca nu sunt pregatit sa merg tare sau sa incerc sa caut alt instructor?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Acum fa un rezumat

| xxlak a răspuns (pentru suntserios):

Nu esti obligat sa raspunzi. daca ti-e lene sa citesti bafta!

| BJK1903 a răspuns:

Ai scris un roman aici, scrie pe scurt "soferule". happy