| TsonPing a întrebat:

In ce consta Capacitatea Motorului la o masina? De exemplu daca sunt doua masini, una cu 120 cp si motor de 1.6 ccm si cealalta cu 120cp si motor de 1.9/2.0ccm care e diferența?
1. Merg la fel de bine?
2. Care ar fi mai buna la L/100km
3. La ce conteaza Capacitatea motorului mai exact?

Sa spunem ca sunt 2 bmw-uri la fel doar ca capacitatea motorului diferita sau 2 golf-uri la fel dar cu capacitatea motorului diferita.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Capacitatea motorului reprezinta volumul camerelor de ardere din interiorul cilindrului in care se misca pistoanele.

1. da merg la fel de bine, cu probabilitatea ca ala de 1.9/2.0 sa aiba cuplu mai mare si demaraj mai bun.

2.depinde de tehnologia motorului si de greutatea masinii. Unele motoare mici consuma mai mult ca muncesc mai mult sa miste masini grele.

3.ti am raspuns initial. Cu cat capacitatea e mai mare cu atat motorul e mai performant... in privinta cuplului in primul rand.