| OpelProblem a întrebat:

Care e diferenta intre Capacitatea motorului si Puterea motorului(CP)?
De ce unele masini au mai mult din una si mai mutin din alta si invers,ca nu inteleg, va rog sa imi explicati daca stiti.
Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Capacitatea motorului face referire la marimea acestuia.
marimea unui motor se masoara in litri, mai exact volumul camerei de ardere din interiorul cilindrului.

Puterea motorului face referinta la caii putere, la forta pe care acesta o are.

Puterea nu e mereu direct proportionala cu capacitatea motorului pentru ca exista multe tehnologii si fiecare diferite intre ele.

Exista motoare de 1L care dezvolta 120cp fiind supralimentate cu ajutorul turbinei, exista motoare e 2L care dezvolta sunt 100cp fiind tehnologii mai vechi

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Capacitatea e cata mancare poate un motor sa inghita ca sa dezvolte forta. Nu e concludent ca un motor mare e si mai puternic decat un motor mic pentru ca se folosesc combustibili diferiti, tehnologii diferite, mai performante sau mai putin.

| alex055 a răspuns:

Capacitatea motorului reprezintă dimensiune motorului in centimetri cubi (motor de 2.0...), despre puterea motorului nu știu ce sa zic, dar cu cât e mai mare capacitatea motorului cu atât sunt mai mulți CP ( dar depinde și de modelul mașini, poate exista și mașini cu capacitate mai mică si cai mai mulți decât cele cu capacitate mai mare )