| Davydd a întrebat:

Salut TPU. In dimineata asta am dat traseul la scoala de soferi si l-am picat, sunt ff negativist acum si chiar nu stiu cum o sa il mai iau. Este prima oara cand il pic. Nimeni din familie nu l-a picat si ma simt foarte prost, baiat fiind. Aveti niste sfaturi legate de traseu?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau pentru ghinionul asta, dar poti sa-l dai din nou si cu putin noroc, ai permisul in mana, intr-o luna-doua.

Am niste sfaturi legate de Legislatia rutiera, fiindca ai picat traseul deoarece nu ai cunsocut legile si regulamentul de circulatie foarte bine, te-ai fastacit si ai luat decizia incorecta, din nestiinta.
Oricum acum trebuie sa stai linitit 15 zile, pana iti poti face o alta reprogramare la traseu, timp in care trebuie sa mai iei minim 6 ore de sofat cu instructorul.
Atentie, plateste si cere chitanta ca sa o poti atasa la dosar.

Pana la urmatoare examinare, ia la mana fiecare lege si regula din Legislatia rutiera si repeta-le, fiindca ceva nu ai inteles sau nu ai stiu sa faci corect, si de aceea ai picat examenul.
Hai, capul sus, ca nu s-a intamplat nimic grav, doar un amarat de examen, pe care poti sa-l mai dai de catev ori.

Răspuns utilizator avertizat
| BuLaNNNeL a răspuns:

Și eu am picat prima data și am plâns de nervi.
A2a oară, m-am certat cu examinatorul (un nemernic care știa să pună presiune pe elevi, dar având "experiența" primului examen practic, n-am mai lăsat 'capul jos' și tot ce abera el, eu comentam cu voce tare ca aparatul de înregistrare video și audio sa înregistreze, la final, mi-a aruncat dosarul pe bordul mașinii, am crezut că m-a picat iar, a numărat in scârbă 9p de penalizare și s-a dat jos laughing.
Sfaturi:
. Repeta legislația (e f important atât pentru examen cât și pentru siguranța ta și a celorlalți participanți sa faci totul ca la carte).
. Atenție la pietoni, indicatoare, marcaje, treceri de pietoni, semnalizările celorlalți participanți la trafic. (Aici cu semnalizările celorlalți, nu te baza pe ele că-s multi idioți care semnalizează greșit sau deloc sau uita pur și simplu de semnalizare, uită-te mereu la rotile lor, daca le au virate e clar că va face un viraj).
. Calm (nu-ți recomand sa faci ce am făcut eu, m-a frecat 31 de minute de le-am simțit ca pe 5).
. Trage de timp (vei fii penalizat cu 3p, mai bine 3 decât 21, nu?). Dar, fa-o frumos: ai un giratoriu stai acolo până e liber tată, că-s multi care forțează, dar aia au deja permis. (Iar daca e un sens mare, aglomerat, te folosești de semnalizările lor că nu poți sta la infinit).
In schimb, daca ai un cedează, dar drumul e liber, reduci - treptata 1, capu stânga - dreapta ca la ștergătoare și ai plecat.
N-ai de ce sa te consumi, șansele să dai cu același agent sunt destul de mici, de exemplu la mine : ăla de am dat prima data cu el, nu l-am văzut a 2a oară.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Haide, nu fii trist. Mulți pica. Majoritatea de fapt. Sunt șoferi f buni in țara asta care atunci când au dat de permis au picat de 3-4 ori.
Și eu m-am înscris la școala de șoferi și când merg la condus mai sunt fete și băieți acolo care povestesc cum au picat și tot asa sunt demoralizați, însă vin sa mai facă ore ca sa se perfecționeze. Mai fa ore de condus și îl vei lua, sunt convinsa.

| sweetys a răspuns:

Am dat cu un tip, îl picase de doua ori, a doua oara i-a spus polițistul ca este singurul elev la care era sa facă infarct la cât de prost conduce, a avut 180 puncte, a 3a oara când a dat l-a luat cu 10 puncte. Deci nu te descuraja.

| MariaEElena0505 a răspuns:

Hei. Nu fii deprimat. Sigur o sa-l iei data viitoare. ‘) Am o prietena care efectiv a picat-o de doua ori pentru ca asa a vrut polițistul. ‘))) Deci ideea e sa faci totul perfect. Sa fii foarte atent. Oricum, rar se intampla sa îl ia cineva din prima, deci stai liniștit. Nu rezolvi nimic dacă te stresezi. Ce s-a întâmplat, s-a întâmplat, acum trebuie sa vezi ce trebuie sa faci ca sa-l iei data viitoare. ‘) Multă bafta.

| Gabriel2424 a răspuns:

Si ce, l-ai picat asta e viata merge inainte, esti singurul baiat care l-a picat, nu mai exista baieti care sa pice orasul? Iti dau un sfat, incearca sa mergi mai incet decat sa mergi mai repede la oras, ca nu se depuncteaza asa mult la stop-uri fii cu ochii in 4, dar la ce ai gresit tu mai pe scurt?

| Davydd explică:

Vreau sa va informez ca l-am luat cu brio!