| MarioTm a întrebat:

Salut,TPU!
La 60-70 km/h la o masina cu motor 1.2, benzinar,in ce viteza trebuie sa fie?happy

Răspuns Câştigător
| Kreefy a răspuns:

Acum conteaza si ce masina ai, dar in general
Viteza I --> 0-20km/h
Viteza II --> 20-40km/h
Viteza III --> 40-60km/h
Viteza IV --> 60-100km/h
Viteza V --> 100km/h++ ( 100-150km/h )

| Kreefy a răspuns (pentru Kreefy):

Ma refer pe loc drept. dar asculta turatia motorului, daca motorul tipa, iti cere o treapta superioara, daca incepe sa tremure sau nu are forta cand apesi pe acceleratie, baga o treapta inferioara

6 răspunsuri:
| Master1ro a răspuns:

Sa inteleg ca esti sofer incepator?
Treapta a IV-a cel mai probabil, te uiti mai bine la turometru sa nu fie subturat motorul. Aici conteaza si drumul pe care te deplasezi nu numai viteza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde... poate fi si in a3a, a4a, a5a

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde unde se simte bine motorul.
La motoarele mici, de multe ori se merge aproape in 3000rpm pe drept, constant. Depinde cum e etajata si cutia.
Daca e tinuta constant, si nu e la deal, treapta a 5-a. Daca e in plin demaraj, sau la deal, treapta a 4-a.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Depinde de situatie. Daca drumul e liber mergi in treapta a V-a, daca esti in trafic aglomerat poti merge si cu a IV-a ca oricum o sa retrogradezi la primul obstacol. Daca vrei sa faci o depasire atunci trebuie sa fii in treapta a III-a.

| MariusF23 a răspuns:

Sta fara sa tremure intr-a 5-a.