| Thunder182 a întrebat:

Salut TPU! La o masina diesel daca am viteza undeva la 20km/h cum este mai ok sa procedez in legatura cu schimbatul vitezei?
Bag in treapta 1 sau in treapta 2?
Ma gandesc ca la treapta 1 apelezi doar cand pleci de pe loc (asa am auzit de la alti soferi) si la treapta 2 ma gandesc ca e motorul subturat si stiu ca la diesel e de evitat subturatia.
Voi cum procedati?
Dau funda.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~a treapta 1 apelezi doar cand pleci de pe loc~

bine zis!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La 20km/h bagi treapta 2 indiferent de masina, dar eliberezi ambreiajul ca si cum ai pleca de pe loc, adica cu grija.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poftim un link:
https://www.youtube.com/watch?v=zQl-Sbo-gXQ

| Gligore2000 a răspuns:

A mea are cutie automata si pleaca cu a 2-a de pe loc.Ce ai inteles?