| SporeBox a întrebat:

Salut TPU! La vara as vrea sa dau de permis pentru motocicleta (fac 16 ani) dar am cateva intrebari despre echipament. Adica plec cu casca si imbracat in combinezon (apropo, merita sa imi iau unul? Am auzit ca mai are si elemente de protectie) dar dupa ce cobor ce fac cu ele? Adica trebuie sa merg cu casca in mana sau pot sa o las undeva la motocicleta? As fi prost daca intreb ce fac si cu combinezonul? Adica, de exemplu, daca va trebui odata sa ma duc la scoala cu motocicleta umblu pe hol imbracat in combinezon? Asta e o informatie suplimentara, dar am mai vazut si parerile altor oameni despre motocicleta la 16 ani si nu vreau sa fiu inteles gresit, nu am niciun motiv sa ma flexez cu ea sau sa agat fete pe motocicleta, eu doar stau cam departe de oras (cam 10 km) si nu imi place sa ii pun mereu pe ai mei sa ma duca unde am nevoie, plus faptul ca merg la sala aproape zilnic. Rog raspunsuri serioase.

3 răspunsuri:
| NonZarek a răspuns:

Nu trebuie sa iei musai combinezon. Exista echipament de protecție foarte eficient dar pe piese, gen jachetă, poți sa îți iei cizme sau papuci mai rezistenți, genunchiere și cotiere și neapărat mănuși. Când ai ajuns la școală, alea le poți da jos de pe tine, nici nu sunt atât de mari încât sa nu poți sa le pui pe undeva prin clasa.

Casca o poți lua cu tine, sau o lași agățată pe ghidon dar riscul de a fi furata este foarte mare. În schimb, exista un locaș, nu știu cum se numește, pe care îl cumperi și îl atașezi pe scaunul pasagerului cum ar fi, un fel de box sau case care e cu încuietoare, acolo îți poți pune casca și nu mai ai treaba.

Echipamentul nu este obligatoriu, dar este recomandat! La un accident îți poate salva viata!

Lasă părerile lumii, gura lor niciodată nu va tăcea, tu sa te simți bine și sa îți urmezi visul. Dacă îți place și e pasiune pentru tine, nu mai sta si pune te și învață pentru carnet. E folositoare motocicleta, sa ști mai ales la 16 ani, cum ai zis și tu, te poți deplasa cu ea liniștit fără sa mai stai după părinți sa te ducă ei undeva.

Succes.

| Anonimboy17year a răspuns:

Esti cam frustrațel..., ia.ti frate motocicleta si date cu ea, nu te poate opri nimeni sa faci ceea ce.ti place daca asta vrei, in schimb, daca nu ai o pasiune pentru asta nu te chinui degeaba findca doar iti vei grabi moartea...

| GeorgeAndrei123 a răspuns:

Exista diferite piese, gen: genunchiuere, geaca...