| Puffy93 a întrebat:

Ma contraziceam cu un prieten azi, lamuriti-ne va rog, rovigneta o folosesti doar ca sa poti merge dintr-o localicate in alta corect? Pe drumuri nationale si pe autostrazi, etc. In localitate ai voie sa circuli atata timp cat nu o parasesti nu? Sau daca ajungi in alta localitate avand rovigneta, si a2a zi expira sa zicem, si adresa din buletin nu corespunde cu acea localitate, iei amenda? Din moment ce esti in localitate nu ar trebui sa iei nu? Doar daca o parasesti si nu ai rovigneta corect?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Rovigneta o foloseste pe drumurile nationale si autostrazi in afara localitatilor. In localitate nu conteaza adresa din buletin sau alte asemenea detalii

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Rovigneta se plateste pentru drumurile din "grija" CNADNR-ului, adica cele dintre localitati in special, dar fara rovigneta poti circula doar in localitatea in care e inscrisa masina, si doar pe drumurile interne, adica n-ai voie pe DN-urile care traverseaza acea localitate. In alte localitati teoretic nu ai voie fara rovigneta, dar practic nu sta nimeni sa controleze asta acolo. Camere de rovigneta gasesti doar pe drumurile din afara oraselor.

| 2479863 a răspuns:

Iei amenda doar daca circuli in afara localității fara rovigneta. Cat timp ești in oras nu iei amenda, chiar daca orasul in care te afli nu corespunde cu cel din buletin.