| IonutMadalin1 a întrebat:

Salut TPU,Maine urmeaza sa merg la scoala de soferi, am nevoie de ceva acte sau incep orele si dupa pregatesc actele pentru dosar?

4 răspunsuri:
| LadyLilith a răspuns:

Prima data iti pregatesti dosarul. Iti faci analizele medicale, testarea psihologica si iti scoti cazierul. Dupa acea platesti un avans, si duci si fotografii mici tip buletin cu tine si urmeaza ca instructorul sa-ti spuna cand trebuie sa te duci la orele de legislatie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu prima data am facut fisele medicale, apoi am platit taxa de inscriere si am 'inceput' orele de legislatie (adica am mers direct la conducere, o saptamana mai tarziu).

| IonutMadalin1 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Azi am fost la respectiva scoala de soferi, am facut fisele acelea medicale(controlul la ochi si testul psihologic)80 de lei la ochi, si 35 la psihologic, acum urmeaza sa scot si cazierul, maine la ora 11:00 merg la cursul de legislatie, din cate am inteles nu poti incepe orele de condus pana nu faci cateva ore de legislatie? adevarat?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru IonutMadalin1):

Da, asa e.
La mine a fost mai ilegala treaba.
Prietenii care au facut pe la alte scoli, au facut un curs de legislatie timp de o saptamana, la care in final dadeau niste chestionare, si in baza lor, profesorul de legislatie le semna dosarul. Abia dupa aia, intri la conducere.