| yonutmaf a întrebat:

mi-am cumparat o masina si nu doresc s-o trec la primarie pentru ca este impozitul cam scump nu mai vorbesc de RCA. Intrebarea este __ce poate sa imi faca propietarul daca n-o trec la primarie? (mentionez ca am facut contract vanzare cumparare cu propietarul de drept al masinii) Dau funda celor ma bune raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Adica ai cumparat o masina, esti proprietarul ei de drept, dar vrei sa eviti sa platesti taxe si RCA?

Fostul proprietar nu-ti va face nimic, nu mai este treaba lui.

Statul roman insa iti va face. Tu ai obligatia legala de a-ti declara bunurile pentru care se platesc impozite. Nu ti le declari, suporti consecintele, de la amenzi pana la inchisoare pentru frauda.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai obligatia de a inmatricula masina pe numele tau, in 30 de zile de la cumparare si s-o declari la compartimentul de impozite si taxe de la primarie.
Vanzatorul o va radia si, daca mai circuli cu ea pe drumurile publice, poti fi condamnat pentru punerea in circulatie a unei masini neinmatriculate. La fel poti fi amendat pentru lipsa RCA.
Fostul proprietar n-o sa-ti faca altceva decat sa radieze masina si este destul.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vechiul proprietar o radiaza si tu intri unde trebuie pentru conducere masina radiata. In felul asta faci economie de mancare.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Asa e cand citesti eticheta dupa ce dai banii. Esti prea tanar si te arde la bani, treci masina pe care-l ai mai batran. De preferinta un pensionar si ai taxe muuuult mai moca.