| anonim_4396 a întrebat:

Buna,ma poate ajuta cineva? Cred cam facut o mare prostie, am luat o masina si in certificat si cartea masinii este trecuta o persoanam nu cel ce mi-a vandut masina si in contractul de vanzare cumparare este alta persoana. Mi-a dat si fiscalul, adica dovada ca a sters-o de la primarie. Intrebarea mea este eu pot sa o trec pe mine?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca poti dovedi ca vanzatorul a cumparat de la primul proprietar, respectiv sa-ti dea contractul de vanzare-cumparare incheiat cu proprietarul din acte.
Conform art.11 din Codul rutier, citez:
"(4)În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în Registrul naţional de evidenţă a permiselor de conducere şi a vehiculelor înmatriculate constituit de Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor simultan cu menţionarea încetării calităţii de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operaţiuni, noul proprietar este obligat să solicite autorităţii competente de înmatriculare transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 90 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.
(4^3)În situaţia în care noul proprietar nu solicită transcrierea transmiterii dreptului de proprietate în termenul prevăzut la alin. (4), înmatricularea vehiculului se suspendă de drept până la data transcrierii transmiterii dreptului de proprietate.
(4^4)În cazul în care până la transcriere intervin transmiteri succesive ale dreptului de proprietate asupra vehiculului, termenul prevăzut la alin. (4) curge de la data primei transmiteri a dreptului de proprietate."

| Mihai_Ungureanu_1973 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am vorbit azi cu omul simi trimite fiscalul dintre el si cel ce este pe acte

| Mihai_Ungureanu_1973 a răspuns (pentru Mihai_Ungureanu_1973):

Mea mai venit inima la loc cu raspunsul dumnavoastra va multumesc