| Ciprian_Jurchela_1986 a întrebat:

MOL, OMV, GAZPROM, LUKOIL SAU ROMPETROL? Unde gasesc cea mai buna motorina? Multumesc!

10 răspunsuri:
| Bacalov a răspuns:

Preferintele difera, cum era de asteptat. Eram curios daca facuse cineva teste - se pare ca nu. Votez pentru Luk.

| MariusF23 a răspuns (pentru Bacalov):

Eu folosesc cu incredere Ecto Plus 95 de la Lukoil, foarte buna benzina. Cea de la petrom/omv de 95 se consuma foarte repede, si nu inteleg de ce.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde, cate feluri de motorina exista tot atatea pareri o sa afli. Eu alimentez la OMV si PETROM si mi se par destul de ok combustibilii

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Despre Lukoil tot zice colegul meu (mecanic) ca stie persoane care n-au putut porni nici drujba cu benzina de acolo. Eu alimentez frecvent de la ei, ca e mai in oras, celelalte sunt departe.
Gazprom n-am in zona, in schimb am multe SOCAR, n-am auzit pareri nici pro, nici contra, si au preturi mici. Petrom si OMV sunt tot una, insa am impresia ca OMV-ul are niste sortimente mai smechere, de exemplu singura benzina 'sport' am vazut-o doar la OMV, de 101. Petrom mi s-a parut intotdeauna cel mai de incredere, pentru motorina. Nu ma intreba de ce, probabil asa am auzit si de la altii.
Cineva care spunea ca a lucrat in trecut la benzinarii, imi zicea ca cica sursele sunt aceleasi in toata Romania, indiferent de benzinarii, insa fiecare brand are propriile sale rafinarii, deci cred ca nenele ala vorbea de titei, care n-are nici o treaba cu prostiile adaugate in carburanti, si cu puritatea acestora.

| MariusF23 a răspuns:

Daca ar fi fost vorba de benzina, Lukoil. In cazul asta, Rompetrol.

| ȘefuLaValută a răspuns:

Rompetrol si MOL.Gazpetrom nu am încercat dar bănuiesc ca e buna.Omv si petrom au cam aceeasi motorina foarte verde, de unde rezulta ca au sulf la greu.Pt benzina sunt ok

| Ciprian_Jurchela_1986 explică:

De AGIP Ce parere aveti?

| Marian_Codrutz_2000 a răspuns:

Omv,maxxmotion diesel

| Madalin_Dulia_1990 a răspuns:

La Rompetrol.

| Danishh a răspuns:

Gazprom mi se pare cea mai buna. Urmatoarea ca preferinta e Rompetrol.