| Anne222011 a întrebat:

Pentru categoria B la permis, vreau sa ma bag șofer de curse externe pe microbuss de 8+1. Am nevoie de atestat?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei sa faci legal, adica ai ai ca obiect al muncii transportul de persoane clar ai nevoie de atestat

| OldSoul a răspuns:

Da, in situatia data ai nevoie de atestat.

| Bybanu a răspuns:

CATEGORIA B

1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeste 3.500 Kg şi al căror număr de locuri pe scaune, în afara locului conducătorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg. format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg.

| Serafesco_Floryn_1992 a răspuns:

Ai nevoie de atestat