Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

stie cineva care este cauza aprinderii martorului in bord check engine? Martorul s-a aprins imediat dupa ce am pornit masina si am turat pana in 5000 rpm... Stie cineva ce ar putea fi?

12 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Du-te la un mecanic si spune-i ca tu turezi un motor rece in 5000rpm, si vezi ce zice.
Cumpara-ti o bicicleta de pe acum, sa nu ramai pe jos.

| Alexutz_Alex_1994 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Motorul era cald, pentru ca am parcurs cam 10-15 km. Am oprit motorul iar peste 10 minute am pornit iar ...deci nu era prima pornire pe acea zi

| relian a răspuns:

Mergi si scaneaza si vei obtine un cod, cauti acel cod pe net si vezi ce cauze posibile sint. Pote fi doar o singura cauza, ori pot fi multiple cauze.Cind apare MIL,asta arata ca la motor,la transmisie, la evacuare, la aprindere, la emisie, acolo unde sint senzori exista undeva o problema. Fara sa scanezi nu ai de unde afla.Acum depinde si cu ce scanezi.Sint scanere care iti spune exact ce problema este, dar sint si scanere cele mai mkci care iti arata doar codul, adica fiecare problema aparuta are un cod. Daca afli codul poti detecta si problema.Un ex foarte simplu ar fi capacul de la rezervorul de benzina, daca rasulfa ti se aprinde ce spui.Alta chestie catalizatorul daca nu mai catalizeaza normal, iar se aprinde check engine. Daca ai o bujie care nu aprinde, iar se aprinde si asa mai departe. Potae fi o cauza minora sau una care sa duca la ceva mai grav.De ex la aprindere o bujie nu da scinteie,sau un cablu, sau delcoul, sau bobina de inductie, sau partea electronica ce da curent spre bujie, deci daca mergi asa vei baga benzina nearsa pe catalizatir si daca tot continui ala se va duce de suflet in timp.Sint scanere de buzunar, costa stiu si eu 25-40 de dolari, poti scana si afla ce probleme ai.Nu are a face faptul ca ai turat tu motorul la 5 mii de ture.Chestia este sa nul turezi peste 6 mii sau sa treci pe rosu la turometru, in rest nu are a face. Poate fi de la un filtru de benzina, de la un injector, de la bla bla de la sute de astfel de chestii.Nici daca ai fi vraci nu ai ghici care ar fi problema, mai ales ca nu ai dat nici un amanunt, adica cum zse comporta masina.Deci scaneaza si asa afli si poti remedia.Bafta

| Alexutz_Alex_1994 a răspuns (pentru relian):

Benzina este de vina. la toba este un senzor care detecteaza gazele ( noxele). acum beculetul s-a stins de cand bag de la OMV. noi mereu de ducem cu gandu ca daca bagam benzina ieftina iesim mai bine la buzunar, dar nu iesim deloc, benzina de proasta calitate face motorul sa consume mai mult.

| relian a răspuns (pentru Alexutz_Alex_1994):

Man tu ai intrebat de ce ti s-a aprins nu stiu ce bc.Eu si altii tiau spus clar ca sint enspe mii de posibilitati in care acel bec se aprinde.Deci ce spui tu de benzina de proasta calitate este egal cu zero.Ti s-a stins becum pur si simplu e o coincidenta, dar te asigur ca va aparea iarasi peste un timp indiferent ce benzina vei folosi. Spui calitatea benzinei.Ok explica ce face acea benzina de proasta calitate.Tu gindesti ca ai un senzor ceva care iti arata tie calitatea benzinei? Ce mai ideii si pe tine. Daca ar fi sa fie de la benzina singura chestie ar fi sa aiba apa, sau gunoaie sa iti infunde filtru si chestii de genul asta.Dar odata infundat filtru stai linistit ca ala nu se desfunda ca pui tu benzina de calitate, deci becul ar fi trebuie sa stea aprins.Ca urmare tu ai alte probleme, care nu au nici o legatura cu benzina de care tu tot bati clopotele pe aici. Oamenii te-au invatat sa mergi sa scanezi si te asigur ca daca tu scanezi acum masina sigur ai probleme.Lasa ca o sa vezi asta cind vei face inspectia tehnica, ca nu vei trece chiar de ai becul stins.tu crezi ca daca ai becul stins gata nu-s problemem? Pai problema a ramas in calculatorul masinii daca vrei sa stii si la inspectie cind aia vor pune calculatorul pe masina imediat va apare si problema. Oricum tine-o tot asa pea ta u benzina. Daca tot stii despre ce este vorba nu vad la ce mai intrebi pe aici.Deci benzina n-are a face absolut cum spunea cineva cu becurile tale cu lumninile. Daca nu te pricepi nu stiu ce tot arati linkuri pe aici.Linkul tau nu are absolut nici o relevanta daca intelegi ce zic.Tu arati aici msini cu carburator? Dar ce masina ai frate? Si respectivul cum poate fi sigur ca e de la benzina? Pai te asigur ca poate rezervorul lui e putred de ruginit si acea rugina ajunge la filtru.Asta nu sa intrebat individul? Sau tu nu te intrebi.Mai lasa-ne cu masini de astea din evul mediu si linkuri unde vorbeste X si Y care nu au nici o pregatire, deci doar pareri, asa ce crede unu altu, radio sant.Amice nu mai lua de bun tot ce gasesti pe net ca nu tot ce zboara se si maninca.Eu am spus clar pune scanerul pe masina si vezi ce are nu pleca urechile la mai stiu eu ce indivizi care isi dau cu parerea aiurea, fara nici o logica si fara nici o dovada.

| OldSoul a răspuns:

Mai bine ai efectua o diagnoza, daca stai sa astepti posibililele defecte de la noi, mai mari sanse ai sa iti strici motorul decat sa aflii care e problema.

| untu a răspuns:

Vezi daca e infundat filtru ulei sau de la motor(rotor de contact)!

| Gabitzu246 a răspuns:

Daca ne-ai spune si ce masina ai ar fi ceva, martorul ala poate sa fie si de la bujii, si de la catalizator, poate sa fie o gramada de variante.

| Alexutz_Alex_1994 a răspuns:

Mda pana la urma este de la calitatea proasta a benzinei de la LukOil de care se plang multi.

| MariusF23 a răspuns (pentru Alexutz_Alex_1994):

Ce treaba are lukoil cu martorul din bord? Destept mai esti...

| Alexutz_Alex_1994 a răspuns (pentru MariusF23):

Prietene...ma refeream la benzina de proasta calitate. http://forum.softpedia.com/topic/567261-lukoil-benzina-dezastru/ citeste un topic si linistete-te

| Sepsi1337 a răspuns:

Martorul acela are mai multe semnificatii. Poate sa fie de la combustibil sau de la evacuare. Eu am avut de la o bobina care era arsa. Sunt multe cauze, este bine sa mergi la un service si sa iti puna calculatorul ca sa depisteze problema. Nu sta asa cu masina ca poate se agraveaza