| KaTzZu97 a întrebat:

Salut TPU!
Urmeaza sa achizitionez o masina dar aceasta nu are ITP valabil, are RCA si toate actele, se poate dupa ce facem contractul de vanzare cumparare sa merg cu ea pe platforma direct la o statie itp? Ii pot face itp-ul cu actele fostului proprietar in aceeasi zi sau trebuie sa o trec intai pe numele meu?
Multumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa faci ITP in aceeasi zi, nu o poti inmatricula fara ITP.
Eu te sfatuiesc altceva: mergeti sa faceti ITP inainte de a plati masina si a semna contractul de vanzare-cumparare, cu aceasta ocazie vei afla si daca masina are sau nu defectiuni si este mult mai simplu asa.

| sierra1 a răspuns:

Itp-ul îl face el fiind pe numele lui

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cumapra masina inainte ca propietarul sa faca ITP-ul fiindca poate afeca defectiunei mari si fara IPT nu o poti inmatruicula.
Mi se pare ca-i smecherie din partea propietarului, sa scape iute de ea, ca sa nu vezi ca-i defecta si nu se poate inmatricula...

| VoidEternal a răspuns:

Zice foarte bine Ioandelasal. Intotdeauna proprietarul face ITP-ul inainte de vanzare. Nu e o idee buna sa faci contractul fara itp.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti face ITP-ul in aceeasi zi, cu actele pe numele fostului.
Cu conditia sa fie apta dpdv tehnic. Recomand un telefon sau un drum la statia ITP inainte de a merge cu masina, ca majoritatea lucreaza cu programare.