| Costa_Constantin_1988 a întrebat:

Salutare TPU! Recent mi-am luat o masina si am facut contractul de vanzare cumparare si am scos-o din evidenta fiscala de pe fostul proprietar, proprietarul fiind un prieten am uitat sa scot cartea de identitate auto la xerox si sa imi trec numele pe ea alaturi de buletinul fostului proprietar. Intrebarea mea este, pot circula cu masina pana sa ii fac actele?

Răspuns Câştigător
| Mitzupitzu a răspuns:

Daca ai certificatul de inmatriculare, RCA si revizia la zi poti sa circuli cu ea. Nu te intreaba nimeni de cartea de identitate auto. Nici macar Politia.

8 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Ai nevoie doar sa iti treaca pe spatele talonului instrainat catre Nume Prenume la data xx.xx. 2023 cu semnatura proprietarului si actul de vanzare - cumparare cu stampilele aferente si poti merge linistit pana o inscrii la drpciv

| Costa_Constantin_1988 explică (pentru Intruder19):

Pai si pe talon nu mai exista spatiul respectiv unde pot scrie instrainat catre, cum se procedeaza mai exact?

| Intruder19 a răspuns (pentru Costa_Constantin_1988):

Cum sa nu existe, uita-te bine pe talon ca ai acolo o rubrica
https://i.ytimg.com/vi/mX9RmvprAz4/hqdefault.jpg

Totusi vezi ca trebuie inscrisa masina pe numele tau la Primarie ca altfel nu poti folosi masina.

| Costa_Constantin_1988 explică (pentru Intruder19):

Stiu, am inscris-o deja

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți 90 zile sa circuli

| UserRo10 a răspuns:

Proprietarii pe carte nu ii treci tu. Doar in talon esti obligat sa treci cu pixul instrainat catre. Oricum cartea nu o cere nimeni. Daca ai rca si itp nu ai probleme

Răspuns utilizator avertizat